MEB 'Apar Topar Ek Yerleştirme' Haberi Yanlı ve Gerçek Dışıdır.

T.C
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

10.10.2010

BASIN AÇIKLAMASI

Milliyet Gazetesinde 10.10.2010 tarihinde (bugün) yer alan ve Bu Puanlarla Kim Kaydoldu? başlığıyla kamuoyuna duyurulan haberle ilgili aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

Söz konusu haberde, Kayıt süresi dolan Anadolu Liselerine apar topar yapılan ek yerleştirmeyle ilgili şu sorular yanıt bekliyor: Neden ek kontenjan açıldığı tüm adaylara duyurulmadı? Bir anda 200 puan düşen okullara kimler kayıt yaptırdı? ifadeleri yer almaktadır.

Bilindiği gibi sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu doğrultusunda, puan üstünlüğü esas alınarak öğrenciler tarafından yapılan tercihlere göre gerçekleştirilmektedir.

Bakanlığımız, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması, kontenjanların en üst seviyede doldurulması ve daha çok öğrencimizin bu okullardan yararlanması amacıyla boş kontenjanların değerlendirilmesi için bir dizi çalışma yapmıştır. Bu çalışmalardan bir tanesi de 20 Eylül 2010 tarihinde daha önceki işlemlerde olduğu gibi basın-yayın kuruluşları ve internet siteleri aracılığıyla duyurusu yapılan ek yerleştirmedir.

Milli Eğitim Bakanlığının apar topar ek yerleştirme yaptığı iddiası gerçek dışı ve yanlıdır. Ek yerleştirmelerle ilgili duyuru bakanlığın resmi internet sitesinde yer almıştır. Ardından, başvuru tarihleri 20 Eylül 2010 tarihinde haber kanallarında yer almıştır.

Ek yerleştirme duyurusunun yeteri kadar yapılmadığını iddia eden Milliyet Gazetesinde de 21 Eylül 2010 tarihinde ek yerleştirmeyle ilgili haber yer almıştır. Ek yerleştirmelerle ilgili duyuru haberi, Hürriyet, Zaman, Akşam, Habertürk gibi yüksek tirajlı gazeteler ile Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı gibi haber ajanslarında da yer bulmuştur. Ek yerleştirmeye başvuru sayısının 25 binden fazla olması ve başvuruların Türkiye genelinde dağılım göstermesi duyurunun öğrencilere ve velilere ulaştığının kanıtıdır.

Haberde yer alan soru önergesinde sözü edilen öğrenci, 19 boş kontenjanı olan bir okula başvuran 22 öğrenciden birisi olup diğer 3 öğrencinin puanından daha fazla puana sahiptir. 19 kontenjan sınırı nedeni ile 19. sırada kayıt hakkı elde etmiştir. Kaldı ki 19. Sırada kayıt yaptıran öğrenciyle 18. sırada kayıt yaptıran öğrenci arasında 1 puandan az fark bulunmaktadır.

Çocukların haklarını korumak adı altında 14 yaşındaki bir çocuğun ismi haberde açık şekilde kullanılmıştır. Her ne kadar haber alma özgürlüğü kamu yararı amacıyla yapılıyor olsa da BM Çocuk Hakları Sözleşmesi 3. ve 8. Maddeleri kamu yararının olduğu hallerde dahi çocuğun yararının daha üstün olduğuna atıf yapmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER