Liseye geçiş sınavı zor olacak

Liseye geçiş sınavı zor olacak
02-02-2018
Liseye geçiş sınavı zor olacak

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Çetin, 2 Haziranda yapılacak liseye geçiş sınavı sorularının çok zor olacağını söyledi. Çetin, "Çünkü en üst gruptan yüzde 10 öğrenciyi seçeceğiz. Sınav öğrencilerin yüzde 50sine, 60ına hiç hitap etmeyecek. Ezber bilgi değil, analitik düşünme bekliyoruz" dedi

BU yılTEOGyerine getirilen sistemle, 8inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci liselere yerleşecek. Bu öğrencilerin yüzde 10u sınavla öğrenci alan yaklaşık 600 okula, geri kalan yüzde 90ı ise adresine göre yerleştirilecek. Peki ilk kez uygulanacak bu sistemin 2 Haziranda yapılacak ve tüm öğrencilerinin katılımına açık sınavının soruları nasıl olacak? Öğrenciler nelere dikkat edecek?

Gazete Habertürkten Pervin Kaplanın haberine göre bu soruların yanıtını, Türkiye Özel Okullar Derneğinin Antalya Belekte yapılan 17nci geleneksel sempozyumuna katılan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel MüdürüBayram Çetinverdi.

ÇOK ZOR SORULAR:Bu seçme sınavı olacak ve en üst gruptan yüzde 10 öğrenciyi seçeceğiz. Sorular çok zor olacak. Sorular öğrencilerin yüzde 50sine, 60na hiç hitap etmeyecek. Bu da doğal, biz üst grup öğrenciyi seçeceğiz.

SIFIR ÇEKENLER:Bu sınavın sonuçlarına bakıp da sıfır çekenleri yorumlamak, "Şu kadar öğrenci sıfır çekti" demek sağlıklı olmayacak. Sınav seçme amaçlı olacak.

ANALİTİK DÜŞÜNME:Sınav 40 sayısal, 50 sözel olmak üzere 90 sorudan oluşacak. 2 oturumda yapılacak. Soruları gerçek yaşama ilişkin bilgileri ölçecek şekilde oluşturacağız. Bilginin ezberlenmesini istemiyoruz, analitik düşünme bekliyoruz.

3 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRECEK Mİ?:Henüz kesin değil. Eğer tüm soruların değeri aynı olursa 3 yanlış 1 doğruyu götürür. Ama sorulara zorluk derecelerine göre ayrı puan verirsek o zaman 3 yanlış 1 doğruyu götürmez. Kılavuz çıktığında netleşmiş olacak.

İL VE İLÇELERDE YAPILACAK:ÖğrencilerTEOGda olduğu gibi sınava kendi okullarında girmeyecek. Yakınlardaki okullara yönlendirilecek. İl ve ilçe merkezlerinde sınav yapılacak. Yani köyde sınav yok.

GÖZETMEN:Sınav özel okullarda da olmayacak. Sınavda sadece devlet okullarının öğretmenleri gözetmenlik yapacak. Özel okul öğretmeni görev almayacak.

KILAVUZ:Sınavla öğrenci alan okulların listesi nisan ayında yayınlanacak. Liseye geçiş sisteminin kılavuzu ise 1 ay içinde çıkacak.

ŞİŞİRME PUAN:Sadece özel okullar mı puanları şişiyor? Devlet okullarında da kalacak öğrencilerin son sınavlarında şişirme notlar veriliyor. Böylece öğrenciye sınıf geçiriliyor.

15 GÜN SÜRE:Sınavla öğrenci alacak liselerin listesi açıklandıktan sonra başvuru için 15 günlük süre olacak.

PUANLAR:Puanların 500 üzerinden açıklanması planlanıyor.

YERLEŞTİRME KRİTERİ:Sınavlar, öğrencilerin hangi okula gideceğini belirlemek için en adil yerleştirme kriteri. Adrese dayalı yerleştirmede öğrencinin oturduğu yer, tercihi, ortaokulu kriter ama bunlara eklemeler de olabilir. Örneğin kardeşinin nerede okuduğu dikkate alınır. En son kriter olarak okul başarısı da gündeme gelebilir.

TEK PUAN:Sınavdan tek puan çıkacak ve bu puan türüyle liselere yerleştirilecekler.

TÜRKÇE: OKUYAN ÖĞRENCİ BAŞARILI OLACAK

Dilbilgisi ayrı olarak sorulmayacak. Metin içindeki işlevine odaklanılacak. Daha çok okuyan öğrencilerin başarılı olacağı bir sınav olacak. Okuma parçaları uzun olacak. Öğrenci okuduğunu da analiz edecek.

MATEMATİK: EZBERLENMİŞ BİLGİ YOK

Matematik bilgisinin yanında bu bilginin gerçek hayatta kullanımına uygun problem tasarımları ile ölçme işlemi yapılacak. Bilgilerin ezberlenmesi öncelikli olmayacak.

FEN: OKURYAZARLIĞI SORGULANACAK

Kazanımlara ek olarak bilimsel süreç becerileri öncelikli olacak. Tüm alanlarda olduğu gibi fen alanında da yaşam becerilerine vurgu var. Fen okuryazarlığı sorgulanacak.

Toplam 7 yorum yapıldı.
  yorum :(
  2018-04-09 16:38:21
  Gerçektennkaç senedir bu sınava giricem diye heyecan yaptım. Hayalim bir hemşire olmakTI. Ancak ne olacağımıda karıştırdım. Yazın o kadar test çözdüm. Ancak müfredatı anca değiştirdiğiniz için motivasyonum düştü. Bence şu sınavı yazında değiştirebilirdiniz. En azından kendimizi hazırlardık. Şimdi ne olacağını bilmeden strese girip duruyoruz. HANİ DİYOSUNUZ YA ÇALIŞIRSANIZ YAPARSINIZ GELİN BİZİM YERİMİZE GEÇİNDE O KADAR KOLAYMI!!!!!!!
  yorum Şaşkın anne
  2018-04-04 23:16:13
  müfredatta söylediğiniz şekilde soru şekilleri ile düzenleme mi yapıldı da şimdi böyle soru soracağız diyorsunuz ? Yazık çocuklarımıza.
  yorum Esene cevaben
  2018-03-30 16:30:51
  Hanfendi 2016-2017 yıllarında yapılan teog sınavına girdinizde mi kolay veya zor ulduğunu iddia ediyorsunuz? Bu yıllarda yapılan sınavlarda sanki ezber mi vardı! Orada da analitik düşünme vardı.
  Ayrıca puanlar düşecekse herkesinki düşecek burada önemli olan yüzdeliklerdir. Bunu anlamalı ve çocuğunuzu buna göre yönlendirmelisiniz. Sınav stresi normaldir. Başarılı öğrenciler bile sınava girmeden stres yapar. Bence sizin buradaki sorununuz çocuğunuzun olacağı sınav yüzünden strese girmesine streslenmenizdir !!!!!!!!
  yorum Emine
  2018-03-14 02:16:51
  Çok zeki çocuklar girebilecek benim çocuğum yorum yok okul hayatında başladığından bu yana hep test çözdü basari mi hayır başarılı ama yorum yok burda benim çocuğum suçu ne öğretmenler ne öğrettiler biz onu uygulayıp şimdi yoruma dayalı diyorlar çocukların hakkı çocukluklarını yasamadilar haksızlık olmuyor mu bu

  yorum Esen
  2018-03-07 08:21:14
  Durdunuz durdunuz 4+4 ve teogu kaldirmayi bizim cocuklardami akil ettiniz 12 yasindaki cocuklarin bilr artik egitimdrn umudu yok ne gunshimiz var diyorlar 1 yil obce em basit sorularla 17000 1. Cikar sonraki yilda en zor sorilarla ezber yok deyip yillardir test cozen cicuklari analitik dusunmeyi 6 ayda ogretme cabasina gir aglanacak halimiz baska birsey denmez
  yorum Semanur
  2018-03-05 00:01:26
  Fen okuryazarliği derken nasıl olunacaği hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum tesekkurler
  yorum Sınav savar
  2018-03-01 23:36:23
  Başka deneyeceğiniz varsa durmayın denekler hazır. Ne uygun görülürse ona adaptasyon sağlanır.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sürekli güncellenen içeriği ile kendini daima yeni tutabilen sınav siteniz sorubak.com
resim

EN GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ

Eğitim alanında ki en güncel haberlere anında erişim sağlayabilirsiniz.
resim

KULLANICI DOSTU ARAYÜZ

Web sitemizde yer alan içeriklere kolay ulaşabilmeniz için arayüzü özenle tasarladık.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sorubak.com olarak tüm sınavlar hakkında detaylı bilgileri web sitemize özenle ekliyoruz.