1. Dönem Lise Sınıf Geçme Hesaplama 2020-2021 MEB

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılına Göre Güncellendi. Sadece 1. Dönem Puanlarınız Giriniz.
  • Sınıfınız

  • Okul Türünüz

  • Ders Sayısı

Toplam 3006 yorum yapıldı.
Yorumlar
[hilmi]

1.soru : 2 tane sıfırım ve 2 birim olmasına rağmen ortalamam 2.50 yi geçerse sınıfı direk geçiyoruz değilmi?

2.soru : bu hesaplama, 5 yazdığımızda 85 üzerinden mı hesaplıyor yoksa 100 üzerinden mi? arada önemli 15 puan fark var :)

2013-01-07 19:00
[ahmet]

yuru gıt laa

2013-01-04 12:59
[Ezgi]

O degil de 17 dersten sinav biz hangi birine calisalim hangi birinde basarili olalim ortalamaya bak abi 3.26 ile gecsem ne yazar

2012-12-24 17:03
[beyza]

4 dersten başarısız olunca kalınıyor :( bari seçmelileri kaldırsalar bide onu yük ettiler sınıfta kalıcam psikolojim çok bozuk :(

2012-12-19 00:34
[aytekin]

teşekkrüler ama bi sorum olacak acaba 11. sınıf ta proje dersi hesaplamaya dahilmi karnede not olarak var

2012-09-17 13:58
[Vedat]

Elinize sağlık harika bir program olmuş

2012-09-16 21:32

Bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir.Bir dersin yılsonu puanıyla o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından elde edilen puan, o dersin ağırlıklı puanıdır.

Öğrencinin yılsonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının bu derslerin haftalık ders saatleri toplamına bölümüyle elde edilen puandır. Naklen gelen öğrencilerin yılsonu başarı puanı hesaplanırken yeni oluşacak haftalık ders saati sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanı hesaplanırken bölme işlemi, virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekiyor. İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;Tüm derslerden başarılı olan, Başarısız dersi veya dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer. Baraj dersi yıl sonu başarı puanı ile geçemezsiniz.

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır.

Evet Lisede sınıfta kalma var. Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

  • Tüm derslerden başarılı olan,
  • Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
  • Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek mesleki eğitim merkezine, Açık Öğretim Lisesine, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtları yapılır

Bu durumda baraj dersten sorumlu, diğer dersleri doğrudan geçiyorsunuz olarak geçersiniz.

Yıl sonu ortalamanız 50'nin altında ise en fazla 3 derse kadar sorumlu geçersiniz.