2022 YKS sık sorulan soru ve cevapları

2022 YKS sık sorulan soru ve cevapları
2022 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (2022-YKS) SIKÇA SORULAN SORULAR*

1. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) şifresi olmayan adaylar, 2022-YKSye başvuru yapabilirler mi?
Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar, e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) giriş yapabilir ve e-Devlet İle Kayıt Ol butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilirler. e-Devlet İle Kayıt Ol butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra AİS şifresi olmaksızın sınava başvurularını çevrimiçi yapabilirler.
2. ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden 2022-YKSye başvuru yapmak mümkün mü?
Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kendileri çevrimiçi kayıt yaptırabilir ve sınavlara başvurularını gerçekleştirebilirler.
3. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) güncel fotoğrafı olmayan adaylar 2022-YKSye başvuru yapabilirler mi?
Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) güncel olmayan fotoğraflarını Fotoğraf Bilgilerim bölümündeki T.C. Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan butonundan güncelleyebileceklerdir. Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olmayan adayların başvuru merkezlerine giderek fotoğraf işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir.
4. HES Kodu bilgisi 2022-YKSye başvuru yaparken zorunlu mudur?
Evet, 2022-YKS başvurusu için HES Kodu zorunludur. 2022-YKS başvurusunu yapmak isteyen aday ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) PROFİLİM alanında bulunan HES KODU BİLGİLERİM sayfasına HES Kodu bilgisini girecektir. HES Kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, sınavın yapılacağı günden bir gün sonrası veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir.
5. ÖSYM Mobil uygulamasından 2022-YKS başvurusu yapılabilir mi?
2022-YKS adayları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması üzerinden sınav başvurularını gerçekleştirebilirler.
6. 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2022-YKS) kimler başvurabilir?
Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri, yurt dışı okullar) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.
7. 2022-YKS Kılavuzuna nasıl ulaşabilirim?
Kılavuz, ÖSYMnin http://www.osym.gov.tr internet adresinde DUYURULAR başlığı altında yayımlanmıştır. https://www.osym.gov.tr/TR,22587/2022-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-yks- kilavuzu.html
8. 2022-YKSye başvurumu ne zaman yapabilirim?
2022-YKSye başvurular 11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.
9. 2022-YKSye başvuru işlemi nereden yapılır?
Başvuru, bireysel olarak internet aracılığıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (AİS) (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla veya ÖSYM Başvuru Merkezlerinin birinden yapılabilir.

10. 2022-YKSye başvuruyu, bireysel olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (AİS) nasıl yapabilirim?
Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar veya ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) geçerli fotoğrafı bulunan adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri veya e-Devlet şifreleriyle giriş yaparak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (AİS) (https://ais.osym.gov.tr ) bireysel olarak başvuru yapabilirler. AİS kaydı bulunmayan adaylar e-Devlet üzerinden veya başvuru merkezlerinden kayıt olduktan sonra başvuru yapabilirler.
11. ÖSYM Başvuru Merkezlerinin adreslerini nerede bulabilirim?
ÖSYM Başvuru merkezlerinin adreslerine, 2022-YKS Kılavuz ve başvuru bilgilerinin yer aldığı
https://www.osym.gov.tr/TR,22587/2022-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-yks-kilavuzu.html
internet adresinden ulaşılabilir.
12. Bir ÖSYM Başvuru Merkezinde 2022-YKS başvuru işlemi yapmak isteyen adayların bizzat kendilerinin başvuru merkezine gitmeleri zorunlu mudur?
Adayın fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı varsa (Adayın T.C. Kimlik Kartındaki fotoğrafı Aday İşlemleri Sistemine (AİS) yansıtılmış olacaktır.) veya sistemde geçerli fotoğrafı varsa sınava başvurusunu bir başvuru merkezine gitmeksizin bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilir. Fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı olmayan veya sistemde geçerli fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını bir başvuru merkezinden bizzat kendileri yapmaları gerekmektedir.
13. HES kodunu nasıl alabilirim?

Adaylarımız HES Kodu bilgisini e-Devlet üzerinden, Hayat Eve Sığar uygulamasından ya da SMS yoluyla alabileceklerdir. Detaylı bilgi için Hayat Eve Sığar web adresini (https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html) ziyaret ediniz.
14. Başvuru merkezine giderken adayın yanında bulundurması gereken belgeler nelerdir?
Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2022-YKS Aday Başvuru Formu ile fotoğraflı Nüfus Cüzdanı veya fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış fotoğraflı pasaportun aslı gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait fotoğraflı Pembe/Mavi Kartın aslı, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgesi geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.)
Başvuru merkezlerinde başvuruda, fotoğrafsız kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmez.
15. 2022-YKSye bireysel başvuru yapmak istiyorum. Nasıl başvuru yapabilirim?
Daha önce ÖSYMnin herhangi bir sınavına başvurmamış olan adaylar, fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi varsa bir başvuru merkezine gitmeden, Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunan e- Devlet ile Kayıt ol butonuna basarak mevcut T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifreleriyle sisteme kayıt olduktan sonra başvurularını yapabilirler. Ayrıca adaylar başvuru merkezlerinden de başvurularını gerçekleştirebilirler.
16. Sınav ücretleri nasıl yatırılacaktır?
2022-YKSye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYMnin internet sayfasında e-İŞLEMLERde

yer alan ÖDEMELER alanından kredi kartı/banka kartı ile 11 Şubat – 08 Mart 2022 tarihleri arasında yatırabileceklerdir.
17. Şehitgazi yakınıyım sınav başvurusu veya sınav ücreti ödemem gerekir mi?
ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği; şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti, sınav ücreti ile yerleştirme ücreti alınmaz.
18. 2022-YKS sınav/başvuru ücretleri ne zaman yatırılır?
2022-YKS için başvuru bilgileri 11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasında sisteme kaydedildikten sonra 11 Şubat – 08 Mart 2022 tarihleri arasında sınav/başvuru ücreti yatırılır.
19. 2022-YKS sınav/başvuru ücretleri en son ne zaman yatırılabilir?
2022-YKS sınav/başvuru ücreti ödeme için son gün 08 Mart 2022 saat 23:59 tarihidir.
20. 11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasında 2022-YKS başvurumu yapamadım, ne yapmalıyım?
11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasında 2022-YKS başvurusunu yapmayan/yapamayan adaylar, geç başvuru günlerinde (16-17 Mart 2022 tarihlerinde) 2022-YKS başvurularını yapabileceklerdir. Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvuru günlerinde başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sadece ÖSYMnin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.
21. 2022-YKSye başvuru süreleri içinde ve geç başvuru günlerinde başvurumu yapamadım tekrar başvuru hakkı verilecek mi?
Hayır. Geç başvuru günleri dahil başvuru süreleri tamamlandıktan sonra sınava başvuru kesinlikle alınmayacaktır.
22. 2022-YKS için başvuru bilgilerimin sisteme girişi yapıldı ancak süresi içinde sınav ücretini yatırmadım. Başvurum geçerli olur mu?
Başvuru bilgilerinin sisteme girişi ve kaydı yapıldığı halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri geçersiz olacaktır.
23. 2022-YKS oturumları nelerdir?

2022-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): 2022-YKSnin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tüm adaylar için zorunludur (2021-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2022-TYTye girmeden 2022-YKSnin diğer oturumlarına girebileceklerdir. Ancak bu durumdaki adayların da 2022-YKSye başvuru yapmaları zorunludur.)

2022-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): İsteğe bağlıdır. 2022-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): İsteğe bağlıdır.
24. 2022-YDT hangi dillerde yapılacaktır?

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.
25. 2022-YKSye başvuru yapıldıktan sonra oturum ekleme yapılabilir mi?

2022-YKS başvuru süresi içinde (geç başvuru günleri de dâhil) ilgili oturumlara ait sınav ücretlerini yatırarak oturum ekleme yapılabilir.

26. 2022-YKSye yurt dışından başvuru yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını 2022-YKS Kılavuzunda açıklandığı şekilde yapabilirler.
27. Adaylar 2022-YKSye girerken yanlarında hangi belgeleri bulundurmak zorundadır?
Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:
1) İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi (SGB)
2) Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı veya fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış fotoğraflı pasaportun aslı (Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait fotoğraflı Pembe/Mavi Kartın aslı, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartın aslı,
T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı- mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgesi de geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.)

Sınava girişte fotoğrafsız kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmemektedir. Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında fotoğrafı olmayan adayların fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinmeleri gerekmektedir.
28. Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları ile sınava girilebilir mi?

Hayır, girilemez. Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmez.
29. 2022-YKSde hangi testler yer alacaktır?

2022-TYTde Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. 2022-AYTde Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. 2022-YDTde ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.
30. 2022-YKS ne zaman yapılacak ve testlerin süresi ne olacaktır?
2022-TYT: 18 Haziran 2022 Cumartesi, 165 dakika
2022-AYT: 19 Haziran 2022 Pazar, 180 dakika
2022-YDT: 19 Haziran 2022 Pazar, 120 dakika
31. 2022-YKSde Sınav binasına en geç saat kaçta girilebilir?

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30dan sonra sınav binalarına alınmazlar.
32. Sınav binasına ne zaman gelmeliyim?

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın giriş kapısında sınav saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekmektedir.

33. 2022-YKS için Sınava Giriş Belgemi nasıl alabilirim?

2022-YKSye başvuran ve sınav ücretini yatıran adaylar, Sınava Giriş Belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYMnin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilirler.
34. 2022-YKS için Sınava Giriş Belgeleri postae-posta ile adaylara gönderilecek mi?

Sınava Giriş Belgesi, hiçbir yolla ve şekilde adayların adreslerine gönderilmez.

35. Sınava gireceğim binayı, sınav gününden önce gidip görmem gerekir mi?
Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip görmesi önerilmektedir.
36. Sınava gireceğim binada eşyamı emanet edebilir miyim?
Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmaz. Bu nedenle adaylar, kılavuzda belirtilen yasaklı maddeleri sınav binalarına getirmemelidir.
37. Sınava kalem, silgi getirebilir miyim?
Adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanır. Adayların sınava kalem, silgi, kalemtıraş ve peçeteyle girmelerine izin verilmez. Bu şekilde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.
38. Sınava su getirebilir miyim?
Adaylar, sınava üzerinde etiket bulunmayan şeffaf pet şişe içinde su getirebilirler.

39. Sınava saat getirebilir miyim?
Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati ÖSYM tarafından sağlanır. Adayların sınava saatle girmelerine izin verilmez. Bu şekilde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.
40. Sınava siperlikle girebilir miyim? Kendi dezenfektanımı getirebilir miyim?
Evet. Adaylar sınava siperlikle girebilir ve kendi dezenfektanını getirebilir.

41. 2022-YKS için istediğim sınav merkezini seçebilir miyim?
Sınav Merkezi Tercihleri alanlarına adayın adresinde yer alan merkez, mezun olduğu okulun bulunduğu merkez veya bu merkezlere yakın olarak ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinden biri yazılabilir. Bunun dışında tercihte bulunulamaz.
42. Sınav salonundan ne zaman çıkabilirim?
Salonda sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların; TYTde sınav süresinin ilk 120 dakikası,
AYTde sınav süresinin ilk 135 dakikası,
YDTde sınav süresinin ilk 90 dakikası
tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır.
43. Ham puan (adayın net sayısı) nasıl hesaplanır?
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

44. 2022-TYT, AYT ve YDTde ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için ne kadar ham puan alınmalıdır?
TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDTde ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.
45. Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini alan adaylar 2022-YKS Aday Başvuru Formuna hangi seçeneği yazacaklardır?
Bu adaylar, Aday Başvuru Formunda Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım. ifadesini ve 1 kodunu yazacaklardır.
46. Ortaöğretimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi almayan veya farklı bir müfredat ile alan adaylar 2022-YKS Aday Başvuru Formuna hangi seçeneği yazacaklardır?
Bu durumdaki adaylar, Aday Başvuru Formunda Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım. ifadesini ve 2 kodunu yazacaklardır.
47. Ortaöğretimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi almayan veya farklı bir müfredat ile alan adaylar 2022-YKSde hangi soruları cevaplayacaktır?
Bu adaylar, TYTde ilave Felsefe sorularını, AYT Sosyal Bilimler-2 Testinde ise ilave Felsefe Grubu sorularını cevaplayacaklardır.
48. Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için en az kaç puan almam gerekir?
2022-TYT puanının hesaplanmış olması gerekmektedir.

49. Lisans programlarını tercih edebilmek için en az kaç puan almam gerekir?
Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için ilgili programın puan türünde puanının hesaplanmış olması ve bazı lisans programları için ise en düşük başarı sırası koşulunun sağlanması gerekir. Ayrıntılı bilgi 2022-YKS Kılavuzunda yer almaktadır.
50. 2022-TYT puanının, 2022-YKS puan türlerinin (SAY, SÖZ, EA, DİL) hesaplanmasındaki katkısı hangi oranda olacaktır?
TYTnin katkısı % 40dır.

51. Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) katkı oranı ve hesaplanmasında bir değişiklik olacak mıdır?
Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik olmayacaktır.

52. OBP puanı nasıl hesaplanmaktadır?
Ortaöğretimde 100 üzerinden alınan diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.
53. Yerleştirme puanları hesaplanırken OBPnin katkısı ne olacaktır?
OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

54. Geçen yıl 2021-YKS puanımla merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirildim ve kayıt yaptırdım. Bu yıl sınava girersem OBPnin çarpılacağı katsayılarda bir değişiklik olacak mı?
Evet. 2021-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

55. Geçen yıl 2021-YKS puanımla merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştim, fakat kayıt yaptırmadım. Bu yıl sınava girersem OBPnin çarpılacağı katsayılarda bir değişiklik olacak mı?
Evet. 2021-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.
56. Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, eczacılık, diş hekimliği, öğretmenlik programlarına yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam edecek midir?
Evet. Bu programlarda başarı sıralaması şartı devam etmektedir. Kılavuzda bu programlar için başarı sırasının ne olacağı belirtilmiştir.
57. Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına hangi puan türü ile başvurulabilir?
Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile başvurulabilir.

58. Geçen yıl meslek lisesinden mezun oldum. Bu yıl 2022-YKSye girdiğimde mezuniyet alanımla ilgili
lisans programlarına yerleştirme işleminde ek puan alabilecek miyim?
Bu kapsamda ek puan uygulaması sadece 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz.
59. Geçen yıl meslek lisesinden mezun oldum. Bu yıl 2022-YKSye girdiğimde mezuniyet alanımla ilgili
ön lisans programlarına yerleştirme işleminde ek puan alabilecek miyim?
Evet. 2022-YKS Kılavuzu Tablo 3Cyi inceleyiniz.

60. Meslek lisesi mezunuyum sınavsız tercih hakkım var mı?
2017 yılından itibaren ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır.

61. Birden fazla ortaöğretim kurumundan diploma aldım. Ne yapmam gerekir?
Birden fazla diploması olanlar ile en az bir diploması olup 2021-2022 öğretim yılı içinde bir başka diploma alabilecek durumda olanlar, 2022-YKS değerlendirme işlemlerinde kullanılmak üzere bu okullardan birini seçeceklerdir. Adayların, bu bilgilerini 21-28 Haziran 2022 tarihleri arasında ÖSYMnin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden onaylamaları gerekmektedir
62. 2022-YKSye Mavi Kartlı adaylar başvuru yapabilirler mi?
Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Mavi Kart sahipleri), sınava başvurabilirler. Bu adaylar, 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara yerleştirilirler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu adaylar ile Bulgaristan'dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da YKS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.
63. 2022-YKSye başvuru yapacağım eğitim bilgilerim sistemde görünmüyor, eğitim bilgimi nasıl ekletebilirim?
Eğitim bilgisi MEB e-Okul sistemi kaynaklı olan adaylardan bu bilgilerinde güncelleme gereken son sınıf öğrencileri kendi okullarına, mezun adaylar ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak MEB e-okul sisteminde mevcut bilgilerinin güncellenmesini sağlamalıdırlar.

64. 2022-YKS geç başvuru gününde oturum ekleme yapabilir miyim?
2022-YKSye ilişkin olarak 11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasında yapılan başvuruda seçilmiş olan oturumlara geç başvuru gününde ekleme yapılabilir.
65. 2022-YKS geç başvuru gününde daha önce seçmiş olduğum oturumları değiştirebilir miyim?
11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasında yapılan başvuruda seçilmiş olan oturumlar geç başvuru gününde değiştirilemez ve silinemez.
66. 2022-YKS başvuru süresi sona erdikten sonra sınav merkezi tercihimi değiştirebilir miyim?
Adaylar, sınav merkezi tercihlerini, başvuru süresi içinde veya 23-25 Mart 2022 tarihleri arasında (25 Mart 2022 saat 23.59a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) kendileri güncelleyebileceklerdir. Bu süre bittikten sonra sınav merkezleri tercihlerinde değişiklik yapılamayacaktır. Merkezimize gönderilen değişiklik/düzeltme talepleri ile ilgili olarak Merkezimizce işlem yapılmayacaktır.
67. 2022-YKSde baraj puan var mı?
Hayır. TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT puanının hesaplanmış olması yeterlidir. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilmek için adayın ilgili puan türünde puanının hesaplanmış olması yeterlidir.
68. Engelli bir bireyim. 2022-YKSye de engelli aday olarak girmek istiyorum. Ne yapmam gerekir?
Engelli/sağlık sorunu olan adayların Engelli Salonlarında sınava alınabilmeleri için;
1) Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu/Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunun (ÇÖZGER) onaylı bir örneğini (bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları),
2) Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu (doldurulmuş olarak),
3) Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçelerini,
4) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisini
başvuru süresi içerisinde ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığına (06800 Bilkent-ANKARA) ulaştırmaları gerekmektedir.
69. Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan istenen belgeleri başvuru merkezine bırakabilir miyim?
İstenen belgeler doğrudan ÖSYMye gönderilmelidir. Başvuru merkezlerine bırakılmamalıdır.
70. Görme engelliyim, sınava okuyucu yardımı alarak gireceğim. Tüm sorulardan sorumlu muyum?
Görme engelli adaylardan okuyucu yardımı talep eden adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmaz.
71. Sağlık sorunumdan dolayı sınavda kullanmam gereken araç gereç bulunmaktadır. Bu araç ve gereçle sınava girebilir miyim?
Sağlık/Engel Bilgi Formundaki ilgili alanları doldurarak bu formu ve istenen diğer belgeleri başvuru süresi içerisinde ÖSYMye ulaştıran adayların durumları incelenir, durumları uygun görülen adaylar araç ve gereçleri ile engelli salonlarında ÖSYM tarafından belirlenen şartlarda sınava girebilirler.
72. Az gören görme engelli bir adayım. 2022-YKSye başvurdum. Soruları kendim okumak istiyorum, bu durumda bana görme problemimden dolayı sınavda ek süre verilecek mi?
Soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı %25 ve üzerinde olan az gören adaylar ile Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) özel gereksinim düzeyi Özel gereksinimi vardır (ÖGV)/Özel Gereksinim Kodu 1 ve üzeri olan adaylara ek süre verilir.

73. Görme engelliyim, 2022-YKS için başvurumu yaptım. Sınavda 14 punto soru kitapçığı ve 14 punto cevap kâğıdı alabilir miyim?
Soru kitapçığını kendi okuyabilecek durumda olan görme engelli adaylara, talepleri doğrultusunda 9 ya da 14 punto yazı karakterinde yazılmış soru kitapçığı verilmekle birlikte cevap kâğıdı boyutu standarttır ve 9 puntodur. Cevap kâğıdı 9 punto olduğundan dolayı adayların cevap kâğıdı işaretleme durumlarını göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Bu durumda bulunan adaylara talep etmeleri halinde İşaretleyici yardımı verilir.
74. Engelli/sağlık sorunu olan adayların özel hastane raporları kabul edilir mi?
Devlet veya üniversite hastanelerinden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporları/Sağlık Kurulu Raporları/ÇÖZGER kabul edilmektedir. Özel Hastane raporları kabul edilmez.
75. Bedensel engelli bir adayım, 2022-YKSye gireceğim. Bedensel engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?
Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunda; Cevap Kâğıdı İşaretleme Durumu, Sınav Salonuna Erişim Durumu, Sınav Salon Tercihi ile Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler alanları Sağlık Kurulu Raporlarındaki durumlarına uygun olarak doldurulmalıdır. Adaylar için bu bilgiler göz önünde tutularak engelli salonlarına sınav yeri atamaları yapılır ve işaretleyici yardımına ihtiyacı olan bedensel engelli adaylara işaretleyici yardımı verilir.
76. Astım hastasıyım, 2022-YKSye gireceğim. Astım ilacımla sınava girmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?
Astım ilacı/pompası/spreyi, ilaç (tane ile) kullanan adaylar sınav binası girişinde güvenlik görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle dikkatlice kontrol edilmek kaydıyla Sınava Giriş Belgesinde belirtilen bina ve salonda sınava girebileceklerdir.
77. Daha önce engelli olarak sınava girdim. Tekrar rapor göndermem gerekir mi?
2014 yılı ve sonrasında (EKPSS ve e-YDS hariç), Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu ile ÖSYMnin herhangi bir sınavına başvurunuz varsa ve engel durumunuzda bir değişiklik yoksa tekrar Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu göndermenize gerek yoktur.
78. Geçici engelim var, 2022-YKSye gireceğim. Geçici engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?
Geçici süreli sağlık sorunu veya hamilelik gibi özel durumu olan adayların; ilaç, ek gıda, tuvalet gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına ve sağlık nedeniyle ihtiyaç duydukları sağlık malzemesi ile sınava alınmalarına izin verilir. Bu adaylara normal sınav süresi uygulanarak talepleri doğrultusunda işaretleyici yardımı verilir.
79. İşitme engelli bir adayım, sınava gireceğim. İşitme engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?
İşitme engelli adaylardan işitme cihazı/biyonik kulak (koklear implant) kullananların Engelli Sağlık Kurulu Raporları/Sağlık Kurulu Raporlarında ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formlarında bu durumlarının mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Bu bilgi, adayların Sınava Giriş Belgelerine yansıtılır. Sınava Giriş Belgelerinde işitme cihazı/biyonik kulak (koklear implant) yazılı olan adaylar bu cihazlarıyla sınav binalarına alınacaklardır ancak, cihazlar, adaylar tarafından salon görevlilerinin salonda gösterdiği yerlere sınav tamamlandıktan sonra aday tarafından alınmak üzere bırakılacaktır.
Sınava Giriş Belgelerinde işitme cihazı/biyonik kulak (koklear implant) yazılı olan adaylardan bu cihazlarının sınav süresince üzerlerinde bulunmasını isteyenler ise Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunda ilgili alanı işaretlemeleri durumunda, sınav merkezinde ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş sınav salonlarında cihazları ile sınava alınırlar.

80. 2022-YKS ye yabancı uyruklu adaylar başvuru yapabilir mi?
Yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da sınava başvurabilirler ancak; bu adaylar, yükseköğretim programları tercih süreci başlamadan önce T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler. Yabancı uyrukluların Türkiyedeki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri YKS kapsamı dışında olup bu yerleştirme işlemleri, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.
81. ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş engelli sınav salonları nerelerde bulunmaktadır?
ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş engelli sınav salonları tüm sınav merkezlerinde oluşturulmuştur.
82. 2021-TYT puanım 200ün üzerinde, 2022-YKSye girmek zorunda mıyım?
2021-TYT puanı 200 ve üzerinde olan adaylar istedikleri takdirde bu puanlarına dayalı olarak hesaplanan 2022-TYT nihai Sınav Puanlarını kullanmak suretiyle 2022-YKSnin hiçbir oturumuna girmeden 2022-YKS yerleştirme işlemlerinde kullanabilirler ancak bu adayların 2022-YKSye başvuru yapmış olmaları zorunludur. Bu adaylar isterlerse 2022-TYTye girmeden 2022-AYT/YDT oturumlarına girebilirler veya isterlerse 2022-TYT ve 2022-AYT/YDT oturumlarının tümüne de girebilirler. Ayrıntılı bilgi 2022-YKS Kılavuzunda yer almaktadır.
83. 2021-TYT puanım 200ün üzerinde, 2022-YKSye bu puanım nasıl dâhil edilecek?
2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, 2022-TYT nihai Sınav puanlarının belirlenmesi ve bütün adayların 2022-TYT nihai başarı sıralarının oluşmasına ilişkin ayrıntılı bilgi 2022-YKS kılavuzunda yer almaktadır.
84. 2021-TYT puanım 200ün üzerinde. 2021 yılı SAY, SÖZ, EA veya DİL puanımla bir lisans programına yerleşmek için tercihte bulunabilir miyim?
2021-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile adayların 2021 yılı AYT ve YDT puanları 2022 yılında geçerli değildir. 2022-YKSde SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir programa yerleşmek isteyenlerin (2021- TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2022-AYT ve/veya 2022-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur. Ayrıca bu adaylar istedikleri takdirde 2022-TYTye de girebilirler.
85. Hem 2021-TYT puanım 200ün üzerinde hem de 2022-TYTye girmek istiyorum, mümkün mü? Bu durumda hangi puanım geçerli olacak?
2021-TYT puanı 200ün üzerinde olan adaylar istedikleri takdirde başvurularını yaparak 2022- TYTye de girebilirler. 2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların puanı, 2022-YKS Kılavuzunda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde dönüştürülerek adayın Dönüştürülmüş Puanı bulunacaktır. Hem 2021- TYT sınavına girdiğinden dolayı Dönüştürülmüş Puanı olan hem de 2022-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2022-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.
86. 2021-TYT puanım 200ün üzerinde, 2022-YKSye girmeden 2021-TYT puanımla Özel Yetenek Sınavlarına başvurmak istiyorum. 2022-YKSye başvuru yapmak zorunda mıyım?
2021-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2022-YKSnin hiçbir oturumuna girmeden 2022 yılında sadece Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2022-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

87. 2022-TYT puanım 200ün üzerinde olursa, 2023-YKSde bu puanımı kullanabilir miyim?
Hayır. 2022-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar 2023-YKSde bu puanlarını kullanamayacaklardır.

88. TYT, SAY, SÖZ, EA veya DİL puanlarının hesaplanmasında 150/180 baraj puanı var mı?
Hayır. TYT, SAY, SÖZ, EA veya DİL puanlarının hesaplanmasında 150/180 baraj puanı yoktur.

89. Sınava girişte Covid-19 aşı zorunluluğu var mı?
Hayır. Sınava girişte Covid-19 aşı zorunluluğu yoktur.

90. Sınava girişte PCR testi zorunluluğu var mı?
Hayır. Sınava girişte PCR testi zorunluluğu yoktur.

*Sıkça Sorulan Sorular, adaylardan gelen talepler doğrultusunda güncellenecektir. İlgililerin güncel bilgileri takip etmeleri ve ÖSYM Çağrı Merkezinden (444 67 96 – 444 ÖSYM) bilgi edinmeleri önerilmektedir. Sıkça sorulan sorulara verilen cevaplar özet olarak hazırlanmıştır. Ayrıntılı bilgi 2022- YKS kılavuzunda bulunmaktadır. Adayların 2022-YKS Kılavuzunu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER