2019 LGS Fen Sorusunun cevabı B mi C mi?

2019 LGS Fen Sorusunun cevabı B mi C mi?
04-06-2019
2019 LGS Fen Sorusunun cevabı B mi C mi?

LGS Fen Sorusu: Cevap B mi C mi? 2019Liseye Geçiş Sınavı(LGS) cevap anahtarı ile soru kitapçıklarının yayımlanmasının ardından fen bilimleri testindeki bir soru ile ilgili tartışma büyüyor. Velilerin ve bazı fizik öğretmenleri tarafından başlatılan ve sorunun cevap şıkkı ile ilgili tartışmada henüz bakanlıktan hatalı ya da hatalı değil açıklaması gelmedi.

Veliler change.org üzerinden cevap şıkkının b olarak değişmesi için imza kampanyası başlatırken, eğitimciler de görüşlerini açıklamaya başladı.

LGS FEN SORUSU: CEVAP B Mİ C Mİ?

Doğa Koleji Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Rezan Bozkurt da birçokeğitimcigibi bu sorunun şıkkının C olduğunu ancak çeldiriciler güçle olduğu için de öğrencilerin B şıkkını işaretleyebileceklerini söylüyor.

Bozkurtun soruyla ilgili yorumu şöyle:

Fen bilimleri sınavında doğru cevabı tartışılan A kitapçığındaki 9. soruyu incelediğimizde, soruda bilimsel bir hata olmadığını görüyoruz. Soruda, öğrenciden deney sonuçlarını değerlendirmesi ve doğru yorum yapma becerisini kullanarak çözüme ulaşması isteniyor.

ÇELDİRİCİ GÜÇLÜ OLUNCA

Doğru yorum yapamayan öğrencilerin çeldirici olan B seçeneğine düşme ihtimali yüksek olacaktır. Soruyu incelediğimizde, beyaz eşyaların metal yüzeylerinin boyanması ile ilgili deneme yapan Ali, ilk denemesinde negatif yükle yüklediği beyaz eşyanın metal yüzeyine nötr boya tanecikleri püskürttüğünde boyanın yüzeye düzgün dağılmadığını görüyor. Bunun üzerine ikinci denemede, özdeş metal yüzeyi yine negatif yükle yükleyerek metalin yüzeyine pozitif yüklü boya tanecikleri püskürttüğünde boyanın yüzeye düzgün dağıldığını görüyor.

SORUDA VE CEVAPTA HATA YOK

Buna göre, deneysel verileri, değişkenleri ve deney sonuçlarını değerlendirdiğimizde, soruda boyanın yüzeye düzgün dağılmasının nedeninin sorgulandığını görüyoruz. Püskürtülen boyanın homojen dağılımı için aynı yüklerin birbirini itmesi gerekir. Boya kendi içinde aynı yüklendiği için, yüklerin birbirini iterek düzgün dağıldığı gerçeğini atlamayan ve boya taneciklerinin kendi içindeki itme kuvvetinin pürüzsüz boyamaya sebep olduğunu bilen öğrenciler, doğru cevap olan C seçeneğine ulaşacaklardır.

ÖRNEK SORULARDA DA YER ALDI

Mayıs ayında yayımlanan 8.örnek sorusunun 3.önermesinde bu durum aynı şekilde ifade edilmiştir. Boya damlacıkları püskürtme sırasında birbirini iter, böylece üst üste yapışmaz. Burada da açıkça ifade edilen aynı yüklerin birbirini itmesiyle yüzey üzerinde açık ve koyu renkli boya bölgelerinin oluşmamasıdır. Bu veriler de yine doğru cevap olan C seçeneğini destekler.

BELLİ OKULLARIN VELİLERİ Mİ?

Bu arada soruyla ilgili bir başka iddia da bazı okulların öğrencilerinin sadece bu soruda hata yaptığı bu nedenle de sorunun şıkkının değişmesiyle "şampiyon olarak öğrencilerini ilan edecekleri" yönünde oldu.

Pervin Kaplan

Toplam 10 yorum yapıldı.
  yorum ertürk...
  2019-06-17 15:44:42
  cevap acıkca b iste ya öffff ammada uzattınız cevabın c olduğunu düsünüyosanız sınavı komple iptal edin arhadaşım
  yorum izmirli
  2019-06-16 18:36:44
  soru b şıkkı olmalı bütün fizikçi hocalar aynı görüşte
  yorum ***********
  2019-06-12 16:34:17
  YA BİZİM HAKKIMIZA GİRMEYİN TÜRKİYENİN EĞİTİM SEVİYESİNİ GÖRÜYORUZ CEVAP B C YAPANLAR ÇOK MU ZEKİ BÜTÜN EN İYİ FİZİKÇİLERE BİLE SORDUYM AKSİ TAKDİRDE CEVEP B YETER HAKKIMIZA GİRMRYİN
  yorum Beyza
  2019-06-08 14:03:29
  Soruda ikinci denemenin sebebini açıkla diyor, "C" şıkkı birinci deneyi anlatıyor cevap kesinlikle "B" olmalı. Çeldirici sorular diyorlar ama ben hiç böyle çeldirici soru görmedim bu soru iptal edilmeli .Öğrencilerin hakkına giriyorlar . Öğretmenlerimizin yorumları da bu yönde. Okul kitaplarında da bu bilgi geçiyor. "C" şıkkında kesinlikle 1. deneyi anlatıyor.
  yorum Neslihan
  2019-06-08 13:55:01
  Değerli arkadaşlar,bilgi olarak c şıkkı doğru boyaların yüzeye dağılması aynı kutupların birbirlerini itmesiyle oluyor bu net bir bilgidir ancak verilen deneyleri analiz ettiğimizde ikinci deneyde -yüklü yüklü olan yüzeye artı yüklü boyanın düzgün dağıldığı bilgisini veriyor altını cizerek söylüyorum soruda ikinci deneye göre yorumlanması isteniyor ve yorumlandığında ise cevap kesinlikle b şıkkı cıkıyor bir ikinci haziran ayının son konularından cıkmaması gerekiyor cıkarsa tamamen yoruma dayalı olmalı bana göre saygılar
  yorum Okuyun
  2019-06-07 00:09:38
  Biraz okuyun. Cevap acik c dogru cevap...
  yorum Naz
  2019-06-06 23:55:29
  Hocalar bile b derken 13 yasindaki cocuklar nasil isin icinden ciksin iptal olmali.
  yorum mustafa K.B
  2019-06-06 20:12:08
  Ya allah rızası için nekadar saçma soruyu okusalar görücekler soruda ikinci deney sonucu soruluyor oda zıt kutuplar birbirini çeker olmalı yani oda B şıkkında mevcut SORUYU OKUYUN Allah için
  yorum Nigar
  2019-06-05 15:37:19
  Çok rica ediyorum. Ne demek belli okullar mı itiraz ediyor? Şu an biz de pek çok okul, öğretmen itiraz etmiyor diye yakınıyoruz. Bu durumun okullarla ilgisi nedir? Kutuplaşmaya yol açacak ifadelere yer vermeyin lütfen. Derdimiz çocuklarımız. Bir hata varsa düzeltilsin.
  yorum ismet bilici
  2019-06-05 12:52:16
  Ben bir sorunun böyle menfaat beklentilerine kurban edilmesini kabul edemiyorum.BU soruyu ne kadar bildiğim fizik öğretmeni varsa hepsiyle konuştum paylaştım.Hepsi de B diyor. Çünkü Meb ders kitabında aynı bilgi yer alıyor. Yani zıt kutupların birbirini çekmesi. Cevap C olacaksa o zaman püskürtmeye ne gerek var. Zaten birbirini iten boya taneciklerinin içine boyanacak metal sokularak boyama gerçekleştirilebilir. Ama bu durumda yine metal zemin zıt yüklü olmak zorunda.Aksi takdirde bıyama gerçekleşmez. Boyamanın gerçekleşmesi için boyanacak malzemenin zıt kutuplu olması gerekir.Birbirini çekmediği sürece boya ve cismin birbirini çekmesi imkansız olur. Sadece + kutup yeterli olsaydı zeminin - kutuplu olmasına ne gerek vardı. Soruda verilenlerin tamamını göz önünde bulundurduğumuzda + ve - kutupların birbirini çekmesi ile boyamanın gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Ne tek başına metalin - olması ne de boyanın tek başına + yüklü olması yeterli bir sebep değildir.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sürekli güncellenen içeriği ile kendini daima yeni tutabilen sınav siteniz sorubak.com
resim

EN GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ

Eğitim alanında ki en güncel haberlere anında erişim sağlayabilirsiniz.
resim

KULLANICI DOSTU ARAYÜZ

Web sitemizde yer alan içeriklere kolay ulaşabilmeniz için arayüzü özenle tasarladık.
resim

GÜNCEL SORULAR VE CEVAPLAR

Sorubak.com olarak tüm sınavlar hakkında detaylı bilgileri web sitemize özenle ekliyoruz.