2016 e-YDS 2016/4 Başvuruları

2016 e-YDS 2016/4 Başvuruları

e-YDS 2016/4İngilizce alanında, 16 Nisan 2016 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmirdeki e-sınav uygulama binalarında yapılacaktır. Sınavabaşvurular,31 Mart-4 Nisan 2016tarihleri arasında olacaktır. Sınav, saat 14.00te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir.

  • 6114 sayılı Kanunun 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) uygulanmaya başlanan ve 2016 yılında da devam edecek olane-YDSlerin sınav ve başvuru tarihleri ÖSYMnin internet adresinden yayımlanmıştır.
  • e-YDSye katılmak isteyen bir aday, bir takvim yılı içerisinde (12 ay) aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir.e-YDSye katılmak amacıyla sınav ücreti ödeyen bir adayın, sınava katılsın veya katılmasın ödeme tarihinden itibaren bir takvim yılı (12 ay) boyunca yeniden sınav ücreti ödemesi sistem tarafındanengellenecektir.
  • Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYMnin internet sayfasında yer alan ÖDEMELER alanındankredi/banka kartı ile yatıracaklardır.Sınav ücreti ödeme işlemi,ilgilie-YDSnin başvuru tarihinin ilk günü saat 14.00te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirdesınav ücreti ödeme işlemi, ilgilie-YDSnin başvuru tarihinin son günüsaat 17.00desona erecektir.
  • Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklardır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir. (Geçerli fotoğraf;son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.)
  • Sınava alınacak aday sayısı,e-YDSsınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağındanbu sınavda kontenjan, Ankarada 196, İstanbulda 424, İzmirde 80 olacaktır.sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek vee-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.
  • e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir.

Adaylar, Denemee-Sınav Uygulamasına vee-YDS 2016/4 Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

Adaylara saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2016 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2016 e-YDS) Kılavuzu
Deneme e-Sınav Uygulaması

31-03-2016