2013 LYS başvuru tarihleri:22 - 29 Nisan 2013

2013 LYS başvuru tarihleri:22 - 29 Nisan 2013

2013 LYS başvuruları pazartesi başlıyorBASIN DUYURUSU
(16 Nisan 2013)

2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (2013-LYS) : Başvurular

Yükseköğretim programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Merkezimiz tarafından 24 Mart 2013 tarihinde yapılan 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.

LYSlere girme hakkı kazanan adaylardan, LYSlere başvuru yapmak isteyenlerin, 22 - 29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır.

LYSler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYSler de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemelidir.

LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

LYSlere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYSden, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBankın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar sınav ücretini tüm PTT işyerlerinden veya kredi kartı ile de yatırılabilir.

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Hangi LYSlere girmek istediklerine karar vermek (Adayların en az 2 LYSye girmeleri yararlarına olacaktır.)

2) Sınav ücretini yatırmak

3) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

LYSler 81 il merkezi ve Lefkoşada yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYSlerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYSlere gireceğini bildirecektir. Adayların hangi LYSlere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır.

İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini ÖSYMnin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidirler.

2013-LYS adaylarına duyurulur.