2012 LYS de her adayın puanı 3-10 artacak.

2012 LYS de her adayın puanı 3-10 artacak.

2012 LYS sonuçları Danıştay kararının ardından YÖK, LYSde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının dikkate alınacağını açıkladı. Karar, sonuçları 3 ile 10 puan oynatacak.


Danıştay, birkaç gün içinde açıklanması beklenen Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarında, 2011 yılında geçerli olan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının (AOBP) dikkate alınması gerektiğine karar verdi. Yükseköğretim Kurulunun dünkü toplantısından da bu yönde bir açıklama çıktı. Yeni hesaplamaya göre, Türkiyenin en başarılı liselerinde okuyan öğrencilerin puanları 10 puana kadar artabilir. Diğer öğrencilere de 3-4 puan fazla gelecek.


YÖKün talimatıyla ÖSYM, adayları yükseköğretime yerleştirirken okulların değil, bireysel başarının öne çıkarıldığı Orta Öğretim Başarı Puanına göre hesaplama yaptı. Danıştay ise eski sistemin uygulanmasını istedi. Danıştayın kararında, bu yıl yapılan ve önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen LYS puanları hesaplanırken AOBPnin mi yoksa OBPnin mi dikkate alınacağına ilişkin net ve önemli gerekçeler yer aldı. Kararda, 4 Temmuzda yürürlüğe giren Torba Yasadaki Geçici 62. Maddedeki hükümlere dikkat çekilerek, OBPnin bundan sonra yapılacak üniversite giriş sınavları geçerli olduğu, bu yılki hesaplamada, YÖK Genel Kurulunun 1 Aralık 2011deki kararında belirtildiği gibi Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının dikkate alınacağı kaydedildi. Ancak nisan ayında yasalaşan ve 4+4+4 olarak kamuoyunda bilinen düzenlemenin içinde yer alan bir değişiklikle AOBP uygulamasına son verilmiş, OBPnin hesaplamalarda esas alınacağı hükme bağlanmıştı. Bu düzenlemeye adaylardan birisi mahkemeye götürerek Danıştaya dava konusu oldu.


Danıştay açılan dava kapsamında konuyu incelerken, yasalaşan geçici bir madde ile bu yıl için AOBP uygulamasına dönüş sağlanmıştı. Hesaplamalarda OBP uygulanmayacağı ifade edilmişti. Danıştay, önceki gün açıkladığı kararında OBPnin uygulamasına son verildiğini, hesaplamada AOBPye dönüş olduğuna karar verdi. Bu arada ÖSYM Başkanlığı, YÖK tarafından verilen bu karara göre adayların yerleştirme puanlarının hesaplanması işlemlerine başlandığını açıkladı. Kararı yorumlayan Zafer Dershaneleri Rehberlik Uzmanı ve Müdürü Yıldırım Özyeğen, yeni hesapla tepede taşların yerinden oynayacağını belirterek Şu an 1. olacak çocuk 100. olabilir 100. olacak çocuk da 1inciliğe çıkar diye konuştu.


YÖK: MAĞDURİYET YARATMAYACAK
YÖK yetkilileri, söz konusu değişikliğin adayları mağdur etmeyeceğini, sadece Türkiyenin belli başlı en başarılı liselerinde okuyan ve yine başarılı olan top öğrencilerin sınav sonuçlarında 10 puan kadar artıracağını diğer öğrencilerin ise yaklaşık 3-4 puan puanlarını yükselteceğini kaydetti.

Sabah