2012 Ek Yerleştirmede İlk Kez Öğrenci Alacak Yeni Bölümler

2012 Ek Yerleştirmede İlk Kez Öğrenci Alacak Yeni Bölümler

2012 Ek Yerleştirmede İlk Kez Öğrenci Alacak Yeni Bölümler

Üniversite kayıtları sona erdi. ilk yerleştirmede kazanamayan yüz binlerce adayın yanı sıra üniversitelerin de gözü ek yerleştirmede. Şu an için 80 bin kontenjan boş, kayıt yaptırmayanlarla bu rakam 100 binin üzerine çıkacak. Adayları en çok heyecanlandıran ise ek yerleştirmede ilk kez öğrenci alacak olan yeni bölümler…

Üniversitelerde kayıtlar sona erdi. İlk yerleştirmede bir bölüm kazanamayan adaylar için ek yerleştirmede üniversiteli olma şansı doğacak. Ek yerleştirme üniversiteler için de kontenjanlarını doldurmak için ikinci bir şans demek. Özellikle KKTC ve vakıf üniversiteleri için. Çünkü ilk yerleştirmede, 48 bin 402’si lisans, 31 bin 826’sı ön lisans olmak üzere 80 bin kontenjan boş kalmıştı. Vakıf üniversitelerinde 11 bin 579’u lisans, 5 bin 722’si ön lisans olmak üzere toplam 17 bin 301 kontenjan boş kalırken, KKTC üniversiteleri ise kontenjanlarının üçte ikisini dolduramadı, 9 bin 487’si lisans olmak üzere toplam 10 bin 687 kontenjan boş.

Kazanıp kayıt yaptırmayanlarla birlikte bu rakamın 100 binin üzerine çıkması bekleniyor. Üniversitelerin ek yerleştirmede ilk defa öğrenci alacak kontenjanlarıyla birlikte bu sayı daha da artacak. Bu da binlerce adaya daha üniversiteli olmanın yollarını açacak.


Başvurular ekimin ilk haftasında

Birinci yerleştirme kayıtları sona erdikten sonra, üniversitelerin boş kontenjanları belli olacak. Sonrasında ek yerleştirme için başvurular alınacak. Geçtiğimiz yıl tercihler 3-6 Ekim tarihleri arasında alınmıştı. Önceki yılda da yine 6-11 Ekim tarihleri arasında ek yerleştirme tercihleri alınmıştı. Bu yıl da yakın tarihlerde olması bekleniyor.

Başvuru ve kayıt süresinin kısa olacağının altını çizmekte de yarar var. Çünkü o dönemde üniversitelerde dersler başlamış olacak.

Ek yerleştirmeden, barajı aşan ve birinci yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapamayacaklar. Açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler tercih yapabilecekler. Merkezi yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylarla kontenjan sınırlaması olan açıköğretim porgramlarına yerleştirilmiş olan adaylar Anadolu Üniversitesi’nin kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans ve ön lisans programlarına ek yerleştirme için başvuru yapabilecekler. Yine 2011’de özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da tercih yapma hakkına sahipler.

Geçtiğimiz yıl adaylara ek yerleştirmede 30 tercih hakkı tanınmıştı. Bu yıl da uygulamanın aynı olması bekleniyor.


Hayalinizdeki bölüm olabilir


Ek yerleştirmedeki kontenjanların öğrencilerin ilgi göstermediği, mezun olduktan sonra iş alanı olmayan bölümler olduğuna dair genel bir kanı var. Ancak önceki yıllarda hukuk, diş hekimliği, eczacılık, beslenme ve diyetetik, fizyoterapi ve rehabilitasyon gibi pek çok gözde bölümde boş kontenjanlar kalmıştı. Yine pek çok üniversite, ilk yerleştirmeye yetiştiremedikleri bölümlere ek yerleştirmede öğrenci almıştı.


Bu yıl da öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği bölümler de açıklar olabileceği gibi üniversitelerin ilk defa ek yerleştirmede öğrenci alacakları arasında da öğrencilerin ilgisini çekebilecek programlar olacak. Onlardan bazıları şöyle:

İstanbul Ticaret Üniversitesi: Ek yerleştirmede Ticari Bilimler Fakültesi’ne öğrenci alacak İstanbul Ticaret Üniversitesi, yüzde 25, yüzde 50 ve yüzde 100 burslu olmak üzere Muhasebe ve Denetim Bölümü’ne 41 ve Ekonomi Bölümü’ne 35 olmak üzere toplam 76 öğrenci kabul edecek.

Kırklareli Üniversitesi: Bu yıl Mühendislik Fakültesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne 40 öğrenci alacak üniversite, lisans ve lisansüstü olmak üzere birçok bölümü hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kırklareli Üniversitesi, öncelikli olarak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Bankacılık ve Finans, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Yönetim-Bilişim Sistemleri, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Uluslararası Ticaret ve Lojistik ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümlerine öğrenci almak için çalışmalarını yürütüyor. Babaeski Meslek Yüksekokulu’nda Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Programı, Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’nda Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ve Yapı Denetimi programlarını açacak üniversite, Mühendislik Fakültesi’nde de Genetik ve Biyomühendislik ve Biyomühendislik Anabilim Dalı’na öğrenci almayı planlıyor. Üniversite ayrıca Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Fizik Yüksek Lisans Anabilim Dalı’nda da öğrencilere lisansüstü fırsatı sunacak.

Bülent Ecevit Üniversitesi: Üniversite ek yerleştirme döneminde Gökçebey Mithat-Mehmet Çanakçı Meslek Yüksekokulu’nda iki bölüme öğrenci başvurularını kabul ediyor. Üniversitenin Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü Halkla İlişkiler Programı’nda (2. Öğretim) 50, El Sanatlar Bölümü Mimari Dekoratif Sanatlar Programı’nda 30 olmak üzere toplam 80 öğrenci kontenjanı bulunuyor.


Yaşar Üniversitesi: Yenilenebilir enerji kaynakları yönünden zengin olan İzmir ve Ege Bölgesi’nde yetişmiş uzman ihtiyacını dikkate alarak “Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü”nü hayata geçiren Yaşar Üniversitesi, ek yerleştirme döneminde ilk öğrencilerini almaya başlayacak.

Bahçeşehir Üniversitesi: Bu yıl yedi lisans programına öğrenci almaya hazırlanan üniversite, İşletme Mühendisliği’ne yüzde 50 ve yüzde 100 burslu olmak üzere toplam 60 öğrenci kabul edecek. Bunun yanı sıra Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde yüzde 50, yüzde 100 burs seçeneklerinin bulunduğu İngiliz Dili ve Eğitimi ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerini açan üniversite, toplam 100 öğrenci kabul edecek. Üniversite, bu bölümlere başvuran toplam 10 öğrenciye yüzde 50 rektörlük bursu da verecek. İşletme ve İdari Bilimler Fakültesi’nde de yüzde 50 ve yüzde 100 burslu olmak üzere toplam 40 kontenjanlı Ekonomi ve Finans bölümünü açan üniversite, yine Fen-Edebiyat Fakültesi’nde yüzde 50 ve yüzde 100 burslu toplam 45 kontenjanlı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’ne öğrenci kabul edecek. Üniversite ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi’ndeki Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne 60, Sağlık Kurumları Yöneticiliği Bölümü’ne 40 öğrenci alacak.

Gediz Üniversitesi: Meslek yüksekokulu bünyesindeki Adalet programına ilk öğrencilerini ek kontenjanla alacak. 2 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra hukuk fakültelerine geçme imkanı da bulunan bölüme toplam 60 öğrenci alınacak.

Akdeniz Üniversitesi: Ön lisans ve lisans olmak üzere birçok bölümü hayata geçiren Akdeniz üniversitesi ek yerleştirme döneminde yeni açtığı Sanat Tarihi (İ.Ö.), Alman Dili ve Edebiyatı, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Makine Mühendisliği (İ.Ö.), Jeoloji Mühendisliği (İ.Ö.), Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İ.Ö.), Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İ.Ö.), Radyo Televizyon (İ.Ö.), Gazetecilik (İ.Ö.), Konaklama İşletmeciliği (İ.Ö.), Seyahat İşletmeciliği (İ.Ö.) bölümlerine öğrenci kabul edecek. Bunun yanı sıra Diş Hekimliği Fakültesi açan Akdeniz Üniversitesi, Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nda Pazarlama Bölümü’nü de hayata geçirdi. Üniversitenin açmayı planladığı ve YÖK’e gönderdiği bölümler arasında ise İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uluslar arası Ticaret ve Lojistik, İşletme, İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümleri yer alıyor.

Milliyet Akademi