2010 ÖSYS-LYS-YGS Yerleştirme Taban ve Tavan Puanları

2010 ÖSYS-LYS-YGS Yerleştirme Taban ve Tavan Puanları (Tablo 3A ...

2011-YGS Sonuçlarının Açıklanması

27 Mart 2011 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (2011-YGS) sonuçları bugün saat 14:00 e açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Geçen yıl olduğu gibi, 2011-YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.


2011-LYS başvuruları 29 Nisan – 6 Mayıs 2011 tarihleri arasında alınacaktır.

2011-LYSde tüm adaylarımıza başarılar diliyoruz.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

2011-YGSnin 2010-YGS ile Sayısal ve Görsel Karşılaştırılması Sunumu

..................................................................................................

27 Mart 2011 tarihinde yapılan 2011-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları ÖSYMnin http://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerinden açıklanmıştır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adreslerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.

LYSlere girme hakkı kazananadayların, 29 Nisan-6 Mayıs 2011 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

LYSler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2011 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYSler de dahil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

LYS başvuruları internet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL hizmet ücreti ödeyeceklerdir.

LYSlere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYSden, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler. (Önerilen 2 LYSye katılmalarıdır.)

LYS başvuruları ile ilgili banka ve ücret bilgileri ÖSYS Kılavuzunun arka kapağında bulunmaktadır. LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Hangi LYSlere girmek istediklerine karar vermek

2) LYS ücretlerini ÖSYS Kılavuzunun arka kapağındaki bankalardan birine yatırmak

3) Hangi ilde sınava girmek istediklerine karar vermek

4) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

LYSler 81 il merkezi ve Lefkoşada yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYSlerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Bunun için her adaydan 2 sınav merkezi tercihi alınacaktır. Başvuru işleminden önce bankaya ücretin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYSlere gireceğini ve girmek istediği sınav merkezi tercihlerini bildirecektir. Adayların hangi LYSlere gireceklerine kesin karar verdikten sonra ve süresinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Başvurusunu internet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK), Üniversitelerin Teknoloji Fakültelerine Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre (MF-4 puanı) öğrenci alınması ile ilgili bir duyurusu bulunmaktadır. Duyuruya aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

2011-LYS adaylarına duyurulur.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK) Duyurusu

NE ZAMAN?

Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Sınav
Haber Kategori
Ne Zaman
Haber Kategori
Haber

SON HABERLER