19 Şubat Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı Kuruluş Amacı

19 Şubat, Milli Eğitim Bakanlığı Vakfının kuruluş günü olan bir gündür.. Her yıl bu gün, okullarımızda vakfın kuruluş amacı anlatılır.

Bilgili ve akıllı birer vatandaş olarak yetiştirilmemizin yolu okumaktan geçiyor. Anaokulundan üniversiteye kadar her tür eğitimden Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur. Eğitim hizmetleri, diğer hizmetlere göre daha pahalıdır. Bu nedenle bakanlık bütçesi yetersiz kalmaktadır. Halkın ve diğer kuruluşların yardımlarını toplayıp eğitim hizmetlerine aktarmak için, Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı kurulmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı Vakfının amaçlarını şöyle sıralayabiliriz : yurdumuzdaki tüm çocuklar için gerekli eğitim-öğretim hizmetlerine yönelik kaynak oluşturmak. Her çeşit eğitim kurumunun yapılmasına, onarılmasına yardımcı olmak. Okulların araç, gereç, kitap vb. ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak. Öğretmenlerin eğitim ve öğretim alanındaki etkinliklerini arttırıcı çalışmaları ödüllendirmek.

Öğrenciler ve öğretmenler arasında yarışmalar düzenleyerek Türk Milli Eğitimine katkıda bulunmak.Milli Eğitim Bakanlığı Vakfına yardım, eğitime yardım anlamına gelir.