Görsel Sanatlar Dersinde Öğrenci Başarısı Nasıl Değerlendirilir? (Sorubak) Görsel Sanatlar Dersinde Öğrenci Başarısı Nasıl Değerlendirilir? (Sorubak)
Sorubak.Com


Sponsorlu Bağlantılar
 

Görsel Sanatlar Dersinde Öğrenci Başarısı Nasıl Değerlendirilir?

Görsel Sanatlar Dersinde Öğrenci Başarısı Nasıl Değerlendirilir?

[Görsel Sanatlar Dersinde Öğrenci Başarısı Nasıl Değerlendirilir? Googleda Ara...]
Ekleme Tarihi:  15-01-2009 Bu Haber:  18539 defa okundu. Yazdır

Görsel sanatlar dersinde öğrencilerin basarıları öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme etkinlikleri esas alınarak belirlenir.Görsel sanatlar dersinde öğrencilerin başarıları projeler, öğrencinin performansını belirlemeye yönelik çalısmalar ile ürün dosyalarından elde edilen verilerle ölçülür.

Projeler


Ögrenciler bir ders yılında isterlerse görsel sanatlar dersinden bireysel ya da grup çalısması seklinde ögretmen rehberliginde en az bir proje hazırlar. Projeler, önceden belirlenen ölçütlere göre hazırlanan degerlendirme ölçegi veya dereceli puanlama anahtarına göre teslim edildikleri dönemde degerlendirilir. 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda ögrencilerin gelisimi, ilerleme ve çabaları, ögretmen rehberliginde gerçeklestirilecek olan projeler ve performanslarını belirlemeye yönelik çalısmaları, ögretmen gözlemleriyle belirlenir ( MEB, ÖKY, Madde 35).
Proje konuları zümre ögretmenleri tarafından belirlenebilecegi gibi, ögrenciler kendi ilgi duydukları alanlara göre bireysel ya da grup olarak proje konusu belirleyebilirler.
Verilen proje konuları, ögrencilerin düzeyine uygun ve yerel imkânlarla yapılabilecek nitelikte olmalıdır.
Grup hâlinde yapılacak projelerde grupların, ögrencilerin cinsiyet, basarı durumu vb. özellikleri bakımından heterojen olmasına dikkat edilmelidir.
Grup çalısmalarında, grup üyelerinin görev dagılımı projenin her asaması için net olarak yapılmalıdır. Görev dagılımı grup üyeleri tarafından yapılarak ögretmenin görüsüne sunulur.
Projenin her asamasında görevlerin yapılıp yapılmadıgı asamanın bitiminde ögretmen tarafından kontrol edilir ve grup üyelerine geri bildirim verilir. Görevini yeterince yerine getirmeyen ögrencilerin bireysel özelliklerine de dikkat edilerek gerekli önlemler alınır ve ögretmen tarafından yeni yönlendirmeler yapılır.Performansı Belirlemeye Yönelik Çalısmalar


Görsel sanatlar dersinde performansı belirlemeye yönelik çalısmalar bir bütünlük arz ettiginden tek baslık altında degerlendirilecektir. Ders islenisleri; ders hazırlıgı, motivasyon, bilgiyi paylasma, uygulama ve degerlendirmeden olusmaktadır. Bu basamaklardan herhangi birinde ya da birden fazla basamakta kazanımlara ya da hedeflenen becerilere ulasmak için ögrencilere çesitli performans görevleri verilir. Bu görevler ders planlarında açıkça belirtilir.
Ders saatinin 1–3. sınıflarda 2, 4–8. sınıflarda 1 saat olması sebebiyle ögrencinin performansını belirlemeye yönelik çalısmalar 1–3. sınıflarda en az 3 puanla, 4–8. sınıflarda ise en az 2 puanla degerlendirilir.
Görsel sanatlar dersinde, ögrencinin ders ve etkinliklere katılımı ile performans görevi İlkögretim Kurumları Yönetmeligi’nde tanımlandıgı gibidir. Buna göre, ögrencinin ögretim etkinliklerine; soru sorma, alıstırma yapma, çalısma kâgıtlarını doldurma, tartısmalara katılma, sorumluluk alma, verilen görevi isteyerek zamanında yapma ve benzeri çabalarıyla katkıda bulunmasını gerektirir.
Ögretmenler, ögrencilerin performansını belirlemeye yönelik çalısmalarını degerlendirirken gözlem formları, kontrol listeleri ve dereceli puanlama anahtarlarından uygun olanını seçerek kullanır.
Gözlem formları, kontrol listeleri ve dereceli puanlama anahtarlarının, sınıfta yapılan her etkinlik sonunda kullanılması zorunlu degildir. Ögretmen bunları gerekli gördügü etkinliklerden sonra kullanır.

Ögrenci Ürün DosyasıÖgrenci ürün dosyası; ögrencinin yıl içinde yaptıgı tüm çalısmaların, ürünlerin bulundugu bir dosyadır. Bu dosya, ögrencinin çalısmalarını karsılastırma, yorumlama, saklama, yaptıgı ise deger verme, saygı duyma bilinci gelistirmesine ve kendi gelisimini izlemesine yardımcı olur. Görsel sanatlar dersinde ögrencilerin yaptıgı tüm çalısmalar birer degerdir. Bunun yanı sıra ögrencinin ulasmak istedigi hedef ve bu hedefe ulasmak için gösterdigi çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ön çalısmalar, ürünler, kendini ifade eden yazılar vb. ögrenci ürün dosyasının içerigini olusturur. Ögrenci ürün dosyasındaki çalısmalarının degerlendirilmesine yönelik hazırlanan dereceli puanlama anahtarı ile her dönem için, dönem sonunda bir puanla degerlendirilir.
Ögrenme-ögretme sürecinde ögrenciler belirli ölçütler dogrultusunda kendilerini ve akranlarını degerlendirirler.Öz degerlendirme yapmak amacıyla açık uçlu sorular, sözel ifadeler ya da formlar kullanılır. Öz degerlendirme çalısmaları ögretmenlerin uygun gördükleri sıklıkta yapılır.Öz degerlendirme çalısmalarıyla ögrencilere not verilmez.Sonuçlar ögrencinin gelisimine katkı saglamak amacıyla kullanılır.

Saglık Durumu Engeli

Görsel sanatlar dersinde Saglık Durumu Engeli bulunan ögrencilerin degerlendirilmesi İlkögretim Kurumları Yönetmeliginin 39. maddesi dogrultusunda gerçeklestirilir. Saglık durumu engelini doktor raporu ile belgeleyen ögrenciler raporda belirtilen faaliyetlerden sorumlu tutulmazlar. Raporun dısında kalan hâllerde ders ve etkinliklere katılımları devam eder.


 
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Mevzuat Haberleri        Güncel Haberleri            KPSS Haberleri         SBS Haberleri
ALS Haberleri               TUS Haberleri                 ÜDS Haberleri           DGS Haberleri
YÖS Haberleri               YGS-LYS Haberleri        KPDS Haberleri         YDS Haberleri
PMYO Haberleri           AİO-AÖL Haberleri       MTSS Haberleri        Diğer Sınav Haberleri


 
Bu Haberle İlgili Toplam 0 Yorum Yapıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

İsminiz
E-Mailiniz
Görüş/Öneri/İstek
Kodu Giriniz

 
.


SPONSORLU BAĞLANTILAR

BENZER HABERLER
2013-2014 yıl sonu (seminer konuları) mesleki çalışmaları
 
MEB İş Günü Çalışma Takvimi 2014-2015
 
675 Bin Tablet Dağıtımına Başlanıyor
 
2.dönem 1.2.3.4.sınıf zümre toplantı tutanakları 2013-2014
 
2014 şubat öğretmen ataması minimum puanları yayımlandı.
 
Liselerde Yıl Sonu Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?
 
Lisede 2.dönem kaç zayıfla sınıfta kalınır? Yeni Sistem
 
MEB 2013 Kasım ayında öğretmen ataması yapacak.
 
2013 öğretmenlik için ek atama başvuru ve atama duyurusu
 
Lisede 3 zayıf notu olan öğrenci sınıftan geçti.
 
Tümünü Göster
SON HABERLER
2014 YGS-LYS Sonuçları Açıklandı
  Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar i
2014-2015 2.Sınıf Yıllık Planları
  2014-2015 eğitim öğretim yılı 2.Sınıf yıllık ve günlük
2014-2015 3.Sınıf Yıllık Planları
  2014-2015  eğitim öğretim yılı 3.Sınıf yıllık ve günl&u
1.Sınıf Yıllık Planları 2014-2015
  2014-2015 eğitim öğretim yılı 1.Sınıf yıllık ve günl&uu
2014-2015 okul öncesi (anasınıfı) yıllık ve günlük planları
   2014-2015  eğitim öğretim yılı okul öncesi yıllık
 
Online Deneme / Blog / Sorubak Plan / YGS Taban Puanları/ Sorubak Oyun / Sorubak Rehberlik / Sorubak Şiir / Sorubak Video

 1.SINIF DOKÜMANLARI

2.SINIF DOKÜMANLARI 

3.SINIF DOKÜMANLARI

4.SINIF DOKÜMANLARI 

5.SINIF DOKÜMANLARI

6.SINIF DOKÜMANLARI 

7.SINIF DOKÜMANLARI 

8.SINIF DOKÜMANLARI 

 1.Sınıf Zümre Toplantıları
 2.Sınıf Zümre Toplantıları
 3.Sınıf Zümre Toplantıları
 4.Sınıf Zümre Toplantıları
 5.Sınıf Zümre Toplantıları

 6.Sınıf Zümre Toplantıları
 7.Sınıf Zümre Toplantıları

 8.Sınıf Zümre Toplantıları

1.Sınıf Veli Toplantıları
2.Sınıf Veli Toplantıları
3.Sınıf Veli Toplantıları
4.Sınıf Veli Toplantıları
5.Sınıf Veli Toplantıları

6.Sınıf Veli Toplantıları
7.Sınıf Veli Toplantıları

8.Sınıf Veli Toplantıları

1.Sınıf Performans Görevleri
2.Sınıf Performans Görevleri
3.Sınıf Performans Görevleri
4.Sınıf Performans Görevleri
5.Sınıf Performans Görevleri

6.Sınıf Performans Görevleri
7.Sınıf Performans Görevleri
8.Sınıf Performans Görevleri

1.Sınıf Ders Sunuları
2.Sınıf Ders Sunuları
3.Sınıf Ders Sunuları
4.Sınıf Ders Sunuları
5.Sınıf Ders Sunuları

6.Sınıf Ders Sunuları
7.Sınıf Ders Sunuları

8.Sınıf Ders Sunuları

1.Sınıf Çizgi Çalışmaları
 1.Sınıf Deneme Sınavları
 ELAT Ses Çalışmaları
 İNORM Ses Çalışmaları
 UKIYSD Ses Çalışmaları

 ÖBÜŞZÇ Ses Çalışmaları
 GCPH Ses Çalışmaları

 ĞVFJ Ses Çalışmaları

Gizlilik Politikası Copyright © 2008-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Telif Hakkı/İletişim/Site Map


Sınava Hazırlık
İyiler İyidir. (Seyit Nesemi)
Lütfen İndirdiğiniz Dosyaları Virüs Taramasından geçiriniz.