Görsel Sanatlar Dersinde Öğrenci Başarısı Nasıl Değerlendirilir? (Sorubak)
Sorubak.Com


Görsel Sanatlar Dersinde Öğrenci Başarısı Nasıl Değerlendirilir?

Görsel sanatlar dersinde öğrencilerin basarıları öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme etkinlikleri esas alınarak belirlenir.Görsel sanatlar dersinde öğrencilerin başarıları projeler, öğrencinin performansını belirlemeye yönelik çalısmalar ile ürün dosyalarından elde edilen verilerle ölçülür.

Projeler


Ögrenciler bir ders yılında isterlerse görsel sanatlar dersinden bireysel ya da grup çalısması seklinde ögretmen rehberliginde en az bir proje hazırlar. Projeler, önceden belirlenen ölçütlere göre hazırlanan degerlendirme ölçegi veya dereceli puanlama anahtarına göre teslim edildikleri dönemde degerlendirilir. 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda ögrencilerin gelisimi, ilerleme ve çabaları, ögretmen rehberliginde gerçeklestirilecek olan projeler ve performanslarını belirlemeye yönelik çalısmaları, ögretmen gözlemleriyle belirlenir ( MEB, ÖKY, Madde 35).
Proje konuları zümre ögretmenleri tarafından belirlenebilecegi gibi, ögrenciler kendi ilgi duydukları alanlara göre bireysel ya da grup olarak proje konusu belirleyebilirler.
Verilen proje konuları, ögrencilerin düzeyine uygun ve yerel imkânlarla yapılabilecek nitelikte olmalıdır.
Grup hâlinde yapılacak projelerde grupların, ögrencilerin cinsiyet, basarı durumu vb. özellikleri bakımından heterojen olmasına dikkat edilmelidir.
Grup çalısmalarında, grup üyelerinin görev dagılımı projenin her asaması için net olarak yapılmalıdır. Görev dagılımı grup üyeleri tarafından yapılarak ögretmenin görüsüne sunulur.
Projenin her asamasında görevlerin yapılıp yapılmadıgı asamanın bitiminde ögretmen tarafından kontrol edilir ve grup üyelerine geri bildirim verilir. Görevini yeterince yerine getirmeyen ögrencilerin bireysel özelliklerine de dikkat edilerek gerekli önlemler alınır ve ögretmen tarafından yeni yönlendirmeler yapılır.Performansı Belirlemeye Yönelik Çalısmalar


Görsel sanatlar dersinde performansı belirlemeye yönelik çalısmalar bir bütünlük arz ettiginden tek baslık altında degerlendirilecektir. Ders islenisleri; ders hazırlıgı, motivasyon, bilgiyi paylasma, uygulama ve degerlendirmeden olusmaktadır. Bu basamaklardan herhangi birinde ya da birden fazla basamakta kazanımlara ya da hedeflenen becerilere ulasmak için ögrencilere çesitli performans görevleri verilir. Bu görevler ders planlarında açıkça belirtilir.
Ders saatinin 1–3. sınıflarda 2, 4–8. sınıflarda 1 saat olması sebebiyle ögrencinin performansını belirlemeye yönelik çalısmalar 1–3. sınıflarda en az 3 puanla, 4–8. sınıflarda ise en az 2 puanla degerlendirilir.
Görsel sanatlar dersinde, ögrencinin ders ve etkinliklere katılımı ile performans görevi İlkögretim Kurumları Yönetmeligi’nde tanımlandıgı gibidir. Buna göre, ögrencinin ögretim etkinliklerine; soru sorma, alıstırma yapma, çalısma kâgıtlarını doldurma, tartısmalara katılma, sorumluluk alma, verilen görevi isteyerek zamanında yapma ve benzeri çabalarıyla katkıda bulunmasını gerektirir.
Ögretmenler, ögrencilerin performansını belirlemeye yönelik çalısmalarını degerlendirirken gözlem formları, kontrol listeleri ve dereceli puanlama anahtarlarından uygun olanını seçerek kullanır.
Gözlem formları, kontrol listeleri ve dereceli puanlama anahtarlarının, sınıfta yapılan her etkinlik sonunda kullanılması zorunlu degildir. Ögretmen bunları gerekli gördügü etkinliklerden sonra kullanır.

Ögrenci Ürün DosyasıÖgrenci ürün dosyası; ögrencinin yıl içinde yaptıgı tüm çalısmaların, ürünlerin bulundugu bir dosyadır. Bu dosya, ögrencinin çalısmalarını karsılastırma, yorumlama, saklama, yaptıgı ise deger verme, saygı duyma bilinci gelistirmesine ve kendi gelisimini izlemesine yardımcı olur. Görsel sanatlar dersinde ögrencilerin yaptıgı tüm çalısmalar birer degerdir. Bunun yanı sıra ögrencinin ulasmak istedigi hedef ve bu hedefe ulasmak için gösterdigi çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ön çalısmalar, ürünler, kendini ifade eden yazılar vb. ögrenci ürün dosyasının içerigini olusturur. Ögrenci ürün dosyasındaki çalısmalarının degerlendirilmesine yönelik hazırlanan dereceli puanlama anahtarı ile her dönem için, dönem sonunda bir puanla degerlendirilir.
Ögrenme-ögretme sürecinde ögrenciler belirli ölçütler dogrultusunda kendilerini ve akranlarını degerlendirirler.Öz degerlendirme yapmak amacıyla açık uçlu sorular, sözel ifadeler ya da formlar kullanılır. Öz degerlendirme çalısmaları ögretmenlerin uygun gördükleri sıklıkta yapılır.Öz degerlendirme çalısmalarıyla ögrencilere not verilmez.Sonuçlar ögrencinin gelisimine katkı saglamak amacıyla kullanılır.

Saglık Durumu Engeli

Görsel sanatlar dersinde Saglık Durumu Engeli bulunan ögrencilerin degerlendirilmesi İlkögretim Kurumları Yönetmeliginin 39. maddesi dogrultusunda gerçeklestirilir. Saglık durumu engelini doktor raporu ile belgeleyen ögrenciler raporda belirtilen faaliyetlerden sorumlu tutulmazlar. Raporun dısında kalan hâllerde ders ve etkinliklere katılımları devam eder.


 

Mevzuat Haberleri        Güncel Haberleri            KPSS Haberleri         SBS Haberleri
ALS Haberleri               TUS Haberleri                 ÜDS Haberleri           DGS Haberleri
YÖS Haberleri               YGS-LYS Haberleri        KPDS Haberleri         YDS Haberleri
PMYO Haberleri           AİO-AÖL Haberleri       MTSS Haberleri        Diğer Sınav Haberleri

İlk yorumu siz yapın !

BENZER HABERLER
Yönetici Atama Yönetmeliğinde neler değişti? 27 Ocak 2016
 
2016 Şubat ataması duyurusu ve kontenjanları
 
4 Ocak 2016 Kar Tatili Olan İller
 
Sorubak'taki dosyaları nasıl açabilirim?
 
Memurlar Ocak 2016'da ne kadar zaman alacak?
 
2016 ÖSYM Sınav Takvimi
 
Özel Okula Teşvikte bin 840 kontenjan boş kaldı
 
MEB Ders Kitapları 2015-2016
 
2015-2016 Lise ve Ortaokul Dinleme Metinleri
 
2015 yılı özel okullar teşvik tercih sonuçları
 
 
Hesaplama Sayfası Test Çöz Gizlilik Politikası Copyright © 2008-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Telif Hakkı/İletişim/Site Map
İyiler İyidir. (Seyit Nesemi)
Lütfen İndirdiğiniz Dosyaları Virüs Taramasından geçiriniz.