• Sorubak Forum Sitemize Hoşgeldiniz.
  • İstek, Öneri ve Şikayetlerinizi Bizimle Paylaşın.
  • Sitemize Yetkili Alımları Devam Etmektedir..
Hoşgeldin Misafir ! Giriş Kayıt Ol

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2013-2014 12.Sınıf Türk Edebiyatı Kitabı Etkinlik Cevapları (Lider Yayıncılık)
Ulaş devamını bekliyorum.109-122 di
BANA BİR DUA ETSENİZ YETER.

Alıntı
yapcaz herhalde Smile

Alıntı
Benim şu tek sayfalık 116 performans ödevimi de bekleiyorum

Alıntı
(13.11.2013, 00:23)Ozgulayy Yazdı:  Benim şu tek sayfalık 116 performans ödevimi de bekleiyorum

bak onu unutmuşum Smile sende bir yazıp gidiyorsun Smile

Alıntı
(13.11.2013, 00:26)ÇokBilmiş Yazdı:  
(13.11.2013, 00:23)Ozgulayy Yazdı:  Benim şu tek sayfalık 116 performans ödevimi de bekleiyorum

bak onu unutmuşum Smile sende bir yazıp gidiyorsun Smile

Ben çok sık giremiyorum ama artık girip kendimi hatırlatırım Smile

Alıntı
116 sayfayı aradan çıkarılım öncelikle>>>>
SAYFA 116 CEVAPLANIYOR
1-ahenk kelime tekrarı ve uyaklarla sağlanmış.
2-uyak ve dizelerin sıralanışı,sözcük tekrarları mitnin ritmiğini oluşturmuş.sorubak.com.
3-ikinci yeni şiir anlayışına sahip olduğundan imge ,mecaz ve sanatlara yer vermiş.
4-şair kendine has bir uslupla seslenir. şair bu şiirde de bireysel bir söyleyiş sergilemiş.her ne kadar yeni ikinci şiir anlayşınına sahip olsada bu anlayışa sahip bir noktada da birleşememişlerdir.
5-temel yapı dizelerdir. her dize öbeği sonunda kısa tekrar dizelere yer verilmiş. birimler aallaha yakarış düşüncesi etrafında birleşir.
6-tema insanın allahtan geldiği ve yine ona döneceği gerçeğine ulaşmamaızı sağlamakta. zaten ikinci yeniciler de gerçeklik hep bulanma itilmiş.evrenin sıkıntılı olması ,geçici olması şairin alllaha yakınlaşmasını sağlamış ve ona huzur vermiştir
7-bu şarin söyleyiş uslubu ile alakalı. özellikle imge ve mecazlara yer veren şair şiirn anlamını derinde tutmayı istemiş. buda onun biresel bir konu s eçmesinden ileri gelir.
8-Edebiyat Yazıları I’deki ilk yazı metafizik ile ilgilidir. Bu, hangi kavramlara önem verdiğini göstermesi bakımından önemlidir.

Karakoç geleneksel şiire de yaklaşır, ancak dili farklıdır. O, modern şiirin diliyle şiirlerini yazmıştır. Poetikasını anlattığı ikinci yazı Soyutlama ile ilgilidir. Nitekim modern sanat genel anlamda soyutlamaya dayanır. Ona göre şair, şiiri soyutlamada bırakırsa eksik bırakmış olur, tamamlanması için şairin tekrar somutlaştırması yani soyutlaştırdığı şeyi tekrar yeni bir bağlama oturtması gerekir. Bunu da Diriliş kavramına bağlar.

SAYFA 112-113 CEVAPLARINIZI KONTROL EDİN >>>>>>
1-
ölçü-serbest nazım
uyak-rediflerle sağlanmış örnek.yüüzn/merakın, fenerin/vapurun
kelime tekrarı: örnek.bir çocuktun sen, birdenbire
aliterasyon:b,d,n,r
2-evet var.sözcük tekrarları ve ritim şiire akıcılık kazandırmıştır
3-şair biçime değil anmala önem verir. ikici yenilerin bir özelliğidir. diler rastgele sıralanır gibi oluşturulmuş uzak çağrışımlara yer verilmiştir.
4-anlamın okuyucu tarafından yorumlanmasına bir anlamda olanak tanınmış.ikinci yenicilere göre şiir yoruma açık olmalıdır.
5-imgeler:yüzyıl beklemiş süt, süreğen el,yasaların donması,baışların ezikliği, cahil su, korkunun rengi, kokunun rengi
6-bireysel bir dil kullanmasının en temel nedeni iç dünyasına özgü duyguları yansıtmış olmasından gelir. yaşananları kendi söyleyiş biçimiyle aktarmıştır
7- yüzyıl beklemiş süt, süreğen el,yasaların donması,baışların ezikliği, cahil su, korkunun rengi, kokunun rengi
8-dizelerdir. dizeler alt alta gelmiş öbekleri oluşturmuş.belli bir ölçü veya yapı yok.
9-tema gençlik.gençlik teması hemen hemen her dönemde çeşitli yazar ve şairler tarafından ele alınmıştır.
10-bu tema insanın zaman karşısındaki çaresizliğini ifade eder. buda bireysel bir gerçektir.
11-sade bir dil kullanılmış. sözcükler karmaşık ve soyuttur. ilk okuyuşta anlamakta güçlük çekilir.
12-İkinci yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya'nın ilk şiiri "Şarkısı Beyaz" Mülkiye dergisinin 8 Ocak 1953 tarihli sayısında yayımlanmıştır. Geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden birisiydi. Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle ikinci yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir. Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü kondu. 1997'de de Cemal Süreya arşivi yayımlandı.

Eserleri

Şiir
•Üvercinka (1958)
•Göçebe (1965)
•Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973)
•Sevda Sözleri (1984, Üvercinka, Göçebe,Beni Öp Sonra Doğur Beni, Uçurumda Açan-1984- ile birlikte)
•Güz Bitigi (1988)
•Sıcak Nal (1988)
•Sevda Sözleri (1990, 1995, tüm şiirleri)
•Korkarak Vinç

to be continued>>>>>>>>>>

Alıntı
yorumları katılamdm yaa gıremdm sıteye Smile

Alıntı
bu sayfalar işini gördü mü

Alıntı
sayfa 74 75 yaparmısn ulas?

ewt gordu tsk.d

Alıntı
Smile arka sayfalara baktın mı yapmış olaiblirm.

Alıntı

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Lightbulb 11.sınıf Türk Edebiyatı kitabı etkinlik cevapları (Lider Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 1 8,586 28.09.2014, 12:01
Son Mesaj: hasan97
Lightbulb 10.sınıf Türk Edebiyatı kitabı etkinlik cevapları (Nova Basın Yayın) 2014-2015 SorubakCom 1 7,371 16.09.2014, 22:22
Son Mesaj: kemalted
Lightbulb 12.sınıf Türk Edebiyatı kitabı etkinlik cevapları (Mevsim Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 0 9,261 29.08.2014, 13:30
Son Mesaj: SorubakCom
Lightbulb 9.sınıf Türk Edebiyatı kitabı etkinlik cevapları (Ekoyay Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 0 17,557 29.08.2014, 01:59
Son Mesaj: SorubakCom
Question 2013-2014 11.Sınıf Türk Edebiyatı Kitabı Etkinlik Cevapları (Yıldırım Yayınları) SorubakCom 233 138,496 15.07.2014, 02:26
Son Mesaj: rootist

Foruma atla:

Konuyu Görüntüleyenler: 2 Misafir