• Sorubak Forum Sitemize Hoşgeldiniz.
  • İstek, Öneri ve Şikayetlerinizi Bizimle Paylaşın.
  • Sitemize Yetkili Alımları Devam Etmektedir..
Hoşgeldin Misafir ! Giriş Kayıt Ol

Değerlendir:
  • 15 Oy - 4.47 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın)
ölçme ve değerlendirme sayfa 22
-şiirsel
-öğretici ve sanatsal
-sanatsal
-tiyatro
doğru ve yanlış
-D
-D
-Y
-Y
çoktan seçmeli
-c
-d
-c
metin soruları
1)metnin iletisi bilmek ve öğrenmek merakının her duygudan güçlü olduğu
2)öykülüyici anlatım kullanılmıştır
3)kanıt gösterme kullanılmıştır.

Alıntı
sayfa 27-41 arasındaki cevapları arkadaşlar ekten indiriniz.

Sayfa 11-16 arası vermiş miydim hatırlayamadım şimdi. Ekten indiriniz.

sakın teşekkür etmeyin ayıp olurSmile

Ekli dosyalar
.doc   11-27DİLANLATİM.doc (Boyut: 40.5 KB / İndirilmeler: 394)
.doc   11-16arasi.doc (Boyut: 232 KB / İndirilmeler: 121)

Alıntı
Teşekkürler

Alıntı
sayfa 14 den sonrası Sad

Alıntı
yukarda 11-27 arasındaki sayfalar var.

Alıntı
Gizem bu ne hız ya. 41 e ne zaman geçtiniz. En son 27 ye kadar vermiştim. Hafta sonu büyük ihtimalle 50 ye kadar ceveplarım zamanım olursa.

Alıntı
Yni 11-32 arası cevepları toparlayalım. Ekte verdim

Ekli dosyalar
.doc   11-32bidaha.doc (Boyut: 74 KB / İndirilmeler: 254)

Alıntı
Arkadaşlar birtanesiniz.

Alıntı
evet arkadaşlar hangi ünite kaçıncı etkinlik lazım?

Sayfa 32:
1.Etkinlik:
Mektup: Birbirinden farklı yerlerde bulunan kişi veya kurumlar arasında özel ya da resmi iletişimi sağlayan yazı türüdür.Özel MektupBirbirini çok yakından tanıyan kişilerin, birbirlerine yazdığı mektuplardır. Özel mektuplarda gönderici ile alıcının bir¬birine karşı özel durumu yanında, ele alınan konu da metnin üslubunu belirler.
2.Etkinlik:
Tarih sayfanın sol üst köşesinde yer alıyor,cümleye ”sevgili,canım ve ya ……’im” şeklinde giriş yaplıyor,kağıdın sağ alt köşesine ad ve soyad yazılıp altına imza atılır.
3.Etkinlik:Mektuplarda kağıt düzeni önemlidir,çünkü mektuplar kişinin yansımasıdır.
4.Etkinlik:Azra Erhat’a ait bir mektup
Balıkçı’nın Mektupları
1957 yılının ilk aylarıydı. A.Kadir ile İlyada çevirisini yarılamıştık ki, Hasan Ali Yücel haberini almış, o sıralarda yönettiği İş Bankası Kültür Yayınları’nda basılmak üzere istemişti çevirimizi. İstemekle de kalmamış uzun ve ayrıntılı bir önsöz de istemişti benden. Habire çalışıyordum, Homeros ve Ilyada’yı Türk okuruna anlatayım diye. Önsözün yarısından fazlasının bitmiş olduğu bir akşam, Maya Galerisi’ndeki bir sergiden çıktık, Füreyya, Sebahattin Eyüpoğlu, Fikret Adil ve ben Halikarnas Balıkçısı işle birlikte Tepebaşı’ndaki bir lokantada yemek yemeye gittikti. Halikarnas Balıkçısı’nı tanıyordum elbet, daha öncede görmüştüm. Ama ne yalan söyleyeyim epey yabancı gelmişti bana o koca adam. Karşısında tuhaf bir çekingenlik duyuyor, onunla konuşabilmek şöyle dursun, ona varlığımı bile duyuramayacağımdan emin olarak büzülmüş oturuyor, hiç lafa karışmıyordum. Birden Sebahattin benim İlyada’yı çevirdiğimi attı ortaya. Demeye kalmadı, Balıkçı bana şöyle bir baktı ve Homeros ile Ilyada üstüne bir nutuk çekmeye başladı.
Önce dinledim, ama açıldıkça açıldı, hiçbir yerde duymadığım, okumadığım öylesine aykırı şeyler söyledi ki, burnuma biber sürülmüş gibi oldum. Neler de neler uydurup sayıyordu; Yok İlyada Atina’da sansür edilmiş, yok Homeros Iyonyalıyken ve Anadolu’nun kahramanlığını yüceltirken Yunanistan kıskanmış bunu ve almış metni sansür etmiş, kimi yerleri budamış, kimini değiştirmiş, şurda burda parçalar eklemiş, Atina zorbası Peisistratos bir komisyon toplamış, ona yaptırmış bu işi, böylece altüst olmuş İlyada.(….)
AHMET HAMDİ TANPINAR’IN ŞİİRİ
Antalyalı Genç Kıza Mektup:
Mektubunuza vaktinde cevap veremedim. Maalesef kâtibim yok. Halbuki şair, muharrir ve üniversite hocası olarak işim epey fazla. Lise sınıflarını, vaktiyle efsanevî denebilecek uzak bir çağda, yani 1918-1919 yılları arasında, benim gibi Antalya’da okuyan ve beni merak eden bir genci hiçbir şekilde bekletmek istemezdim.
Edebiyatı gerçekten seviyor musunuz? Eserlerimle temasınız var mı? Buralarını bilmiyorum. Mektubunuzda beni layıkıyla okuduğunuzu gösteren bir emareye rastlamadım. Yalnız, lise talebesisiniz ve Antalya’dasınız. Yani 1918-1919 yılları arasında aşağı yukarı benim yaşadığım hayatı yaşıyorsunuz. İşte size bunun için yazıyorum. Bulunduğunuz memleketin, belki de orada doğdunuz, hayatımda mühim bir yeri vardır. Sizin sahillerinizde, o denize bakarak, o lodos dalgalarını seyrederek, benim gençliğimde şimdikinden çok az verimli olan meyve bahçelerinde dolaşırken ilk şiirlerimi tasavvur ettim ve edebiyattan başka bir şey yapamayacağımı anladım. Yavaş yavaş bir hülya adamı oldum. Hayatımı herhangi bir antolojide bulabilirsiniz. 1901′de doğdum. Babam kadıydı. Bu yüzden çocukluğum daha ziyade onun Anadolu’da tayin olduğu yerlerde geçti. İstanbul’da iki memuriyet arasında kalıyorduk. Ergani madeninde üç yaşımda iken bir gün kendime rastladım. Çok karlı bir gündü. Ben sıcak ve buğulu bir camdan karla örtülü bayıra bakıyordum. Sonra birdenbire kar tekrar yağmaya başladı. Bir çeşit çok lezzetli bir hayranlık içinde kalmıştım. Bu ânı her karlı günde hatırlar ve yağmasını beklerim.(…)
Bu mektubu biraz da çocukluğuma göndermiş gibiyim. Bilmem liseniz hâlâ eski yerinde, yani Ambarlı’da mı? Sizinle konuşurken, sizi hep orada tasavvur ettim. Bana vaktiyle olduğum genç adamı hatırlattınız. Onun heyecan ve coşkunluğunu yaşadım. Size teşekkür ederim. Arkadaşlarınıza ve hocalarınıza selam ve dostluklarımı, başarı dileklerimi söyleyin.
Minnettarım. Mesut ve çalışkan olun, aziz yavrum.
SORUNUN DEVAMI:Gönderici ve alıcı arasındaki ilişki hitap biçiminde önemlidir.Çünkü hitap ettiğin kişiye göre mektup türü değişmektedir.Böylece etkilemiş olur.
5.Etkinlik:Gönderici ile alıcı arasındaki ilişki metnin üslubunu etkiliyor
çünkü Cemal Süreya’nın yazdığı mektup hastaneye yatan eşi için yazarken,Ahmet hamdi Tanpınar,Antalya’da yaşayan kendinden genç olan bir kıza yazıyor böylece hitabet ettiği kişi ve uslüb değişmektedir

1. İnsanların geçmişten bugüne kadar kullandıkları iletişim araçları hakkında bir araştırma yapınız.
Günümüze kadar kullanılan iletişim araçlarının neler olduğunu yaptığınız araştırmalardan da yararlanarak söyleyiniz. Bu iletişim araçlarından hangilerinin hâlen kullanıldığını belirtiniz

Geçmişte insanlar, duman, ateş, güvercin gibi çeşitli yollarla iletişim kurmaya çalışmışlardır. İlk Çağ’da insanlar, mağara duvarlarına çizdikleri resimlerle iletişim kurmuşlardır. Yazının icadıyla insanlar yazıyla daha kolay bir şekilde iletişimi sağlamışlardır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle iletişim çok daha kolay hale gelmiştir. (telefon, televizyon, internet)

2. Cemal Süreya ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatları ve edebi kişilikleri hakkında bir araştırma yapınız.

3. Özel mektup türünde yazılmış metinler bulunuz. Beğendiğiniz bir metni sınıfınıza getiriniz.

HAZIRLANALIM

Atatürk Lisesi Müdürlüğüne,
ANKARA

Okulunuzun Hazırlık B sınıfı 368 numaralı öğrencisiyim. Babamın iş yerinden okulunuz öğrencisi olduğuma dair “Öğrenci Belgesi” istenmektedir. Bu belgenin tarafıma verilmesi için gereğini yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Adres:
Emre sok. Birlik apt. 22.01.2006No:12/17 İMZA:
ANKARA Yelda KIZILDAĞ

SAYFA 32
1.ETKİNLİK
Cemal Süreya, Azra Erhat, Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait mektupları ve sınıfa getirdiğiniz
özel mektuplardan birkaç tanesini okuyunuz. Getirdiğiniz metinlerin yazılış amaçları,
dil, anlatım ve şekil özellikleri hakkında tartışarak bu tür metinlerin ortak özelliklerini belirleyiniz.
Belirlediğiniz özellikleri tahtaya yazınız.

Cemal Süreyya’nın Mektubu Azra Erhat’ın Mektubu Tanpınar’ın Mektubu
Yazılış
Amaçlan Eşine duyduğu özlem Azra Erhat, çok sevdiği arkada¬şına uğrayamadığı için bu mek¬tubu yazmıştır. Tanpınar yazar arkadaşın¬dan yardım istemek için mektubu yazmıştır.
Dil ve Anlatım Özellikleri Sanatlı, şairane bir dil vardır. Şiirsel anlatım, duygular ve imgeler yer alır. Mektup, günlük konuşma diliyle yazılmıştır. Edebiyatla ilgili konu ve kavramlar dikkat çeker. Mektupta günlük konuşma dili kullanılmıştır. Edebi ve sanatsal bir konu ele alın¬mıştır.
Şekil
Özellikleri Düz yazı biçiminde yazılmıştır. Mek¬tupların başlığı sol üst köşede, tarih sağ üst köşede, mektubu yazanın adı soyadı sonunda sağ alt köşededir. Mektubun şekil özellikleri mek¬tup türünün kurallarına uygun¬dur. Mektubun şekil özellikleri mektup türünün kurallarına uygundur.

2. ETKİNLİK
Cemal Süreya’nın mektubunda tarih sağ üstte, imza sağ alttadır. (sağa yakın)
( 3. ETKİNLİK )
Cemal Süreya’nın mektubunda kağıt düzeni kurallara uygundur. Kağıdın sağ – sol, alt – üst boşlukları uygundur.
Cemal Süreya, Azra Erhat ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın mektuplardaki hitap cümlelerini
inceleyiniz. Gönderici ve alıcı arasındaki yakınlığın hitap biçimini nasıl etkilediğini belirtiniz.

Cemal
Süreyya’nın
Mektubu Azra Erhat’ın Mektubu Tanpınar’ın
Mektubu
İki eş arasındaki sevgi ve yakın¬lığa bağlı olarak “hayatım” şeklin¬de hitap ve sa¬mimi bir anlatım vardır. Yakın bir arkada¬şı olan Halikarnas Balıkçısı’na yazdığı bu mek¬tupta
“Canım Balık¬çım” hitabını kul¬lanmıştır. Yakın arkadaşı Bedri Rahmi Eyüboğlu’na yazmış olduğu mektupta “Kar¬deşim, aziz kardeşim” gibi hitaplara yer vermiştir.

Cemal Süreya, Azra Erhat ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın mektuplarını dil ve cümle yapısı
bakımından inceleyiniz. Gönderici ile alıcı arasındaki ilişki metnin üslubunu etkiliyor mu? Metinlerden
örnekler vererek düşüncelerinizi açıklayınız.

Metinlerin üçünde de açıklayıcı anlatım kullanılmış. Yazarlar ve edebiyatçılar arasında yazılmış bu mektuplarda edebi ve özenti bir dil vardır. Duygu ve düşünceler bir sanatçı üslubuyla aktarılmıştır.

Sayfa 33 cevaplayayım:

arkadaşlar 33 sayfa etkinliğine kadar cevapladım. BAŞKA SIKINTI OLURSA LÜTFEN ÖZELDEN ATMAYINIZ. FORUMDA YAZINIZ.

Ekli dosyalar Önizleme(ler)

Alıntı
bana bu cumartesi 33ünde cevapları lazım hazırlay abilirmisiniz hem bunu şimdiben deniyom ama arkadaşları çağrırım iyi bulursam

Alıntı

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Anlamlarına Göre Cümleler-8.Sınıf Eskici 0 26 18.11.2014, 21:59
Son Mesaj: Eskici
  Yapısına Göre Cümleler-8.Sınıf Eskici 0 31 18.11.2014, 21:57
Lightbulb 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Yıldırım Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 1 14,165 16.11.2014, 01:40
Lightbulb 12.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Paşa Yayıncılık) 2014-2015 SorubakCom 0 4,565 28.08.2014, 01:28
Son Mesaj: SorubakCom
Lightbulb 10.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Öğün Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 0 8,640 28.08.2014, 01:09
Son Mesaj: SorubakCom

Foruma atla:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Misafir