Tarih: 03.09.2014, Saat: 07:41

Hoşgeldin, Ziyaretçi: (Giriş YapÜye Ol)

308975 Defa Okundu Konu : 2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın)

2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın)
Bu mesaj 30.10.2012 tarihinde, 18:56 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #161
 Mesajları: 1
 Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
1 Mesajına, 1 Teşekkür edildi.
 Durumu:Çevrimdışı
 Rep Ver:
Cvp: 2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın)
çok teşekkür ederim bugüne kadar hep burdan yararlandım.HAKKINIZI HELAL EDİN.

Madenciyim.NeT Blog Sayfası

2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın)
Konusuna Madenciyim.NeT Blog Sayfasından Bakmak İstermisiniz?

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Konusunu Google Dizinlerinde Ara/Bul

Türkiye - Madenciyim.NeT

kullanıcının tüm mesajlarını bul Bookmark and Share
 Teşekkür Edenler: mazlum21
Bu mesaj 30.10.2012 tarihinde, 19:42 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #162
Teşekkürler: 0
 Rep Ver:
Cvp: 2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın)
sayfa 41 'den 45'e kadar lütfen

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

Bu mesaj 30.10.2012 tarihinde, 20:01 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #163

Teşekkürler:
Mesajına, Teşekkür edildi.

Rep Ver:
(30.10.2012 19:42)makbuşş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  sayfa 41 'den 45'e kadar lütfen
arka sayfaları inceleyiniz hepsini cevaplandırdık.

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

Bookmark and Share
Bu mesaj 31.10.2012 tarihinde, 15:07 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #164
Teşekkürler: 4
 Rep Ver:
64. sayfadaki 6. sorudakı tablonun cvpları yok rica etsem paylaşabiilirmisiniz

Gerek kalmadı buldun Big Grin

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

(Bu konu en son: 31.10.2012 tarihinde, saat: 15:10 düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: kafadar44.)
Bu mesaj 31.10.2012 tarihinde, 16:02 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #165
 Mesajları: 3
Teşekkürler: 7
 Rep Ver:
sayfa 63 64 çok acil

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

Bu mesaj 31.10.2012 tarihinde, 18:15 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #166
 Mesajları: 561
 Rep Puanı: 152
Teşekkürler: 101
185 Mesajına, 883 Teşekkür edildi.
 Rep Ver:
(31.10.2012 16:02)zapo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  sayfa 63 64 çok acil
63 VE 64 sayfaları cevaplandırdık. Link: http://www.sorubak.com/forum/konu-2012-2...ml?page=15

(31.10.2012 15:07)kafadar44 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  64. sayfadaki 6. sorudakı tablonun cvpları yok rica etsem paylaşabiilirmisiniz

Gerek kalmadı buldun Big Grin
Tablonun cevaplarını http://www.sorubak.com/forum/konu-2012-2...ml?page=15 linkinden baknız.

Teşekkürümü ve Rep Puanımı İsterim

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

(Bu konu en son: 31.10.2012 tarihinde, saat: 18:16 düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: laydy.)
Bu mesaj 02.11.2012 tarihinde, 22:19 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #167
Teşekkürler: 1
 Rep Ver:
gercekten cok tşk edrm. cok faydanz dokundu bana..HeartSmile

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

Bu mesaj 04.11.2012 tarihinde, 19:07 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #168
 Rep Ver:
SAYFA 91 DEKİ ETKİNLİKLERİ CEVAPLANDIRIYORUM>>>
10-Şu özellikleri öğrendik.
Ladakh himalaya dağlarının güneyinde,hindistan ile çin arasındadır
denizden yükselliği yaklaşık 4000 mtdir
kurak bir iklim ve bozkır bitki örtüsü vardır. küçük baş hayvancılık yaygın olup paşmina keçisi meşhurdur. kadın ve erkekler süslemecilikte ve dokumaculıkta beceriklidirler. çay yaygın bir içecektir.Halk budisttir.

11-Siz cavaplayınız
12-Okumamız yapacağımız gezide bize olumlu sonuç almamızı sağlar. Gezi sonucunda bölgenin doğal,kültürel ve tarihi yapısının oluşturan değerleri öğrenme fırsatımız olur
13-Gezi yazıların da dil göndergesel işlevde kullanılır.
14-Gezi Yazılarını Özellikleri:
* Gezi yazılarında da kendinden önceki söylenmişlerden, yazılmışlardan ayrı olmak önemlidir. Aynı yerler daha önce de başkaları tarafından görülmüş, yazılmış olabilir. İkinci gidişte görülenlerle, ilk gidişte görülenler arasındaki farklara bile değinmek gerekir. Bu da gezi yazılarının zamanla tarihsel belge olduğunu ortaya koymaktadır.
* Yazar anlattıklarının doğruluğunu; konuşma ile, bilgi toplama ve fotoğraflarla desteklemeli, anlattıklarını bir mantık çerçevesine oturtabilmelidir. Anlattıkları, önceki anlattıklarıyla çelişmemelidir.
* Betimleyici anlatımdan yararlanılır.
* Gezi yazılarında gezginin dikkatini çeken ve farklı konular güncel olaylarla da bütünleştirilerek edebî bir üslûpla anlatılır.
* Gezi yazısı görülen yerlerin güzellikleri hakkında duygu ve düşünce içerebilir.
* Anlatılanlar hayal ürünü değil gerçektir.
* Gezi yazıları kuvvetli bir gözlem gücüne dayanır.
15- Cevabını burada yazmıştım: http://www.sorubak.com/forum/konu-Ani-Oz...Farki.html

94 ve 95 SAYFA ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME CEVAPLAR>>>>

Gezi ile Anı Farkı:
2-Anılarda amaç yazarın yaşamındaki ilgi çekici olayları anlatmasıdır,
Gezi yazılarında ise amaç gezilip görülen yerleri okuyucuya tanıtmaktır.

Anılar genel itibariyle gezi yazısına benzese de yazarın dış dünyadan çok kendinden söz etmesi, yani kendini ön plana çıkarması yönüyle gezi yazısından ayrılır. Gezi yazısında gezilip görülen yerlerle ilgili edinilen gözlemler, bil­giler yansıtılırken yazar hep ikinci plandadır. Gezi yazılarında mekân, çevre, yer ön plandadır. Gezilen yer dikkat çekici yönleriyle anlatılır. Anılarda çevreye ait bilgiler gezi yazısı kadar ayrıntılı değildir. Anılarda olaylar ve olaylar­da rol alan kişiler ön plandadır.

3-Gezi yazısı yazarken şu özelliklere dikkat etmek gerekir:
Gezilen yerlerin, hiç bir yere benzemeyen özelliklerini dile getirmek.

Gezilen yerlerde yaşayan insanların kültürel özelliklerini (ırk, dil, hayat tarzı, folklorik özellikleri vb.) belirtmek.

Gezilen yerlerin tarihî, mimarî ve uygarlık özelliklerini belirtmek.

Gezilen yerlerin teknolojik ve ekonomik alandaki gelişmelerini belirtmek.

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

(Bu konu en son: 04.11.2012 tarihinde, saat: 19:22 düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: laydy.)
 Teşekkür Edenler: Cansuu , mazlum21
Bu mesaj 05.11.2012 tarihinde, 13:57 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #169

Teşekkürler:
Mesajına, Teşekkür edildi.

Rep Ver:
SAYFA 96-101 ARASINDAKİ ETKİLİKLERİ CEVAPLIYORUM>>>

ÖN HAZIRLIK:
3- ŞEVKET RADO KİMDİR?
Balkan Harbinin patlaması üzerine 1913'te ailesi ve Anavatana dönen vatandaşlarla beraber İstanbul’a geldi. Vefa Lisesini ve sonra da Hukuk Fakültesini bitirdi. Üniversite talebesi iken Son Posta Gazetesine girerek gazeteciliğe başladı 1932. Sonra Akşam Gazetesine geçti ve orada 25 yıl muhabirlik, fıkra yazarlığı, yayın müdürlüğü yaptı.
Şevket Rado gazetecilikten başka Zoğrafyon Lisesinde Sosyoloji, St.Joseph Lisesinde Edebiyat öğretmenliği, İ.Ü.Gazetecilik Enstitüsünde de "Yazı nevileri” hocalığı ve 5 yıl süre ile İstanbul Radyosunda her hafta aile sohbetleri yapmıştır.
1956 yılında Hayat Dergisini çıkardı. Hayat ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekor kırdı. Hayat Dergisinin tirajı 1958 – 1968 yılları arasında 200.000 ler civarında idi, ki bugün bu tiraja hiç bir dergi yaklaşamamaktadır. Şevket Rado Hayat Dergisinde kapanana kadar devamlı olarak her hafta sohbet köşesinde yazılarını yazmıştır.
Hayat’tan başka sinema – tiyatro dergisi SES, Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat Dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.
1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır. Hayat Ansiklopedisinden başka çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları, romanlar gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.
Gençliğinde Şevket Hıfzı adı ile şiir de yazmış olan Şevket Rado’nun kendi yazdığı eserleri vardır. Son olarak Türk Dil Kurumu üyeliği yapmakta idi.
Türkiye’nin ilk kadın Hukuk Profesörü Prof. Dr. Türkan Rado ile 1943 yılında evlenmiş olan Şevket Rado’nun Mehmet adında bir oğlu vardır.

Eserleri
Hayat Böyledir
Tatlı Dil
Aile Sohbetleri
Saadet Yolu
Eşref saat
Ümit Dünyası (Sohbet Kitapları)
50. yılında Sovyet Rusya
Amerikan Rüyası (Seyyahat)
Türk Matbaacılık Tarihi (İbrahim Müteferrika Matbaasında basılmış eserleri ve sonrasını anlatır)
Türk Hattatları (Türk Hat Sanatı ile ilgili ilk ansiklopedi tarzında bir eserdir)

4-Konuşma diliyle yanlı dil (daha doğrusu konuşulan dille yazılan dil) arasında, bir bölümü konuşma mekanizmasıyla ilgili, bir bölümü duygusal nedenlere bağlı olan bütün bu farklar, her dilde vardır. Yazılı dil daha ölçülü, daha kurallıdır. Konuşulan dilin yanlış ya da bozulmuş öğeleri, ancak bütün dilbirliğine yayılır, a9İı hiç kullanılmaz duruma gelirse, bu biçimleri sözlüklere, yazım kılavuzlarına almak doğru olur. Örneğin halkın çoğunluğu /pehriz/ biçimini kullanırsa da Faraçadan ahnma doğru biçim perhiz’i söyleyen kimse kalmaymcaya kadar perhiz’i yazılı dilde korumak, ondan sonra yerleşik biçimi benimsemek doğru olur, kanısındayız.

SAYFA 97 DEKİ HAZIRLANALIM
3-Mahalli söyleyişlere yer verilmesi hem mahalli kültürümüzün tanınması hemde toplumdaki farklı insan tiplerini gerçekçi biçimde yansıtılması yönünde önemldir. Bu söyleyişler anlatıma içtenlik,akıcılık kazandırır.

[b]SAYFA 99 DAKİ ETKİNLİKLERİ CEVAPLANDIRIYORUM[/b]
1-Söyleşi türünün genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:
* Kompozisyon türü olarak söyleşi; makale plânıyla, fakat bir karşılıklı konuşma havası içinde yazılan yazılardır.

* Söyleşiler, genellikle günlük sanat olaylarını konu olarak ele alır.

* Gazete ve dergi yazılarındandır.

* Yazarın, okuyucu ile bir sohbet havası içinde senli benli konuştuğu yazı türüdür.

* Söyleşide, daha çok yazarın kişisel düşünceleri ağırlık kazanır.

* Söyleşilerin en önemli özelliği, yazarın samimi, içten bir ifade tarzını ortaya koymasıdır.

* Ayrıca, bu tür yazılarda anılar, fıkralar ve çeşitli güncel olaylar verilerek yazarın duygu ve düşünceleri desteklenebilir

2- Amaç hakikat kavramına kendi bakış açısında bir açıklama getirmek böylece okuyucunun düşüncesini etkilemektir.
3-gEÇTİM
4- Çekimli eylemler şunlar:
suçlayabilir misiniz?= 2.çoğul kişi
olmaz mısınız?= 2.çoğul kişi
5- Bu tür cümleler soru cümleleridir. Anlatılmak istenen düşüncenin doğruluğunu vurgulamak ,içten,okuyucuya hitap eden metnin anlamına katkı sağlayan cümlelerdir.

SAYFA 101 DE BULUNAN ETKİNLİKLERİ CEVAPLANDIRIYORUM>>>
6-Hakikat neden acıdır: içten,samimi,doğal bir anlatım,var.
Atatürk'ün evrenselliği: ciddi ve resmi bir anlatım

Atatürkün evrenselliği metninde yazar düşüncelerini derinleştirmeden gerçekliğe bağlı kalarak anlatır. Sohbet metinlerinde ise yazar düşüncelerini derinleştirerek anlatır.

7-Metin iletisi şu: Gerçek her zaman güçlüdür ve mutlaka bir dün ortaya çıkacaktır. Hayal ise mantıklı ve gerçekçi olduğu sürece insana mutluluk vermeye devam eder.

İmage

DAHA SONRA CEVAPLANACAK ETKİNLİKLER 103-104-105-106-107 TAKİP EDELİM BİR TEŞEKKÜRÜ ÇOK GÖRMEYELİM>>>>

ÇoKBilmiŞ  İsimli Üyenin Eklentisi
Ekran Görüntüleri

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

Bookmark and Share
 Teşekkür Edenler: SorubakCom , rosens , Cansuu , esila , alper
Bu mesaj 05.11.2012 tarihinde, 18:29 saatinde gönderilmiştir.
Yorum: #170
 Rep Ver:
teşekkürler yine döktürmüşsün

Türkiye - Madenciyim.NeT
Google Dizinleri

Türkiye - Madenciyim.NeT

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb 12.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Paşa Yayıncılık) 2014-2015 SorubakCom 0 32 28.08.2014 01:28
Son Yorum: SorubakCom
Lightbulb 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Yıldırım Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 0 34 28.08.2014 01:16
Lightbulb 10.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Öğün Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 0 45 28.08.2014 01:09
Lightbulb 9.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Gökçen Berke Yayıncılık) 2014-2015 SorubakCom 0 40 27.08.2014 19:05
Bug seçmeli dil ve anlatım için yardım OrhunOzaydin 4 168 08.06.2014 14:35
Son Yorum: ipekk._.355

2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın) Konusu Araçları
Konu-Yorum Seçenekleri
Konu Atlama & Görünüm Seçenekleri
Konu İçi Arama
Konuyu Oyla
Önceki Konuya Git
Sonraki Konuya Git

Konu Görünümü
Tam Görünüm

Bookmark and Share

2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın) Konusu Bağlantı Araçları
Konuya Ait Link Konu Linki :  
Konuya Ait Html Link Kodu Html Kodu :  
Konuya Ait BBCode-Mykod - URL Kodu URL Adresi :  

Yasal Açıklama
2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın) konusundaki tüm mesajlar '' Forum Sorubak '' üyeleri tarafından yazılmıştır. Bu konudaki tüm mesajlar '' 2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın) '' ile alakalı mesajlardır. Yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve sadece Forum Sorubak üyelerini ilgilendirir. '' Forum Sorubak '' üyelerinin birinci dereceden el emeği göz nuru olup sitemize ait yazılardır. İzinsiz kullanılması yasaktır. This page you can find information about '' 2012-2013 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Evrensel İletişim Yayın) ''. Copyright of the articles are belong to their authors.

Maden MÜhendislerinin Destek Platformu

Emin Adımlarla Liderliğe Doğru İlerliyoruz