• Sorubak Forum Sitemize Hoşgeldiniz.
  • İstek, Öneri ve Şikayetlerinizi Bizimle Paylaşın.
  • Sitemize Yetkili Alımları Devam Etmektedir..
Hoşgeldin Misafir ! Giriş Kayıt Ol

Değerlendir:
  • 17 Oy - 2.94 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2012-2013 10.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Ekoyay Yayıncılık)
(09.10.2012, 17:25)adem06 Yazdı:  edanur49 Allah senden razı olsun. çok mühim işler yapıyosun benim için bilmeden. 40 ile 60 arasını da takip edeceğim mutlakaSmile))

Sanırım en son 39 cevaplamıştık. 40 sonrası bu gün vakit bulursan yazarım
Teşekkürümü ve Rep Puanımı İsterim

Alıntı
SAYFA 42 DEKİ ÖN HAZIRLIK SORULARINI CEVAPLIYORUM:
1-Yazılı kaynaklar,gözlem,çözümleme,görüşme,anket
2-dipnot,numerik,dolaylı gönderme,parantez içi
3-
4-kişi,olay ve mekan tavsiri ypılırken gözlem yaparız.

SAYFA 42 DEKİ HAZIRLIK SORULARINI CEVPLIYORUM
1-
2-Neyi,niçin ve nasıl anlatacağımıza dikkat etmeliyiz.başarılı bir anlatım için gözelm yapmalı,özet çıkarılmalı,not alınmalıdır.
3-Bakmak görmek için yapılır. Önce bakarız sonra görürüz. Bir nesneyi algılamak onu görmekle aynıdır. Algılama yoksa mutlak görmekte yoktur.

SAYFA 44 VE 45 TEKİ ETKİNLİKLERİ CEVAPLIYORUM
1-Yazar yazmadan önce araştırma yapmış,çeşitli geziler düzenlemiş,gerekli verileri toplamıştır. Bir konu hakında yazmadan ve konuşmadan önce araştırma yapmak konuyu anlatırken ve yazarken daha etkili olmamızı sağlar.
2-Yazar yaılı kaynaklara başvurnuş,gözlem yöntemi ile bilgi toplamıştır.Alıntı yapması ve gözlem sonuçları belirtmesi örnek verilebilir.
3-Herhangi bir konu hakkında konuşabilmek ve yazabilme sırasında konuya olan hakimiyetimiz metnin tutarlığınıda etkileyecek elbette. Konunun sınırlarını bilmek çok önemli.neyi,niçin,nasıl ,ne zaman anlatacağımızı bilemezsek konu tutarlığı olmaz.
4-"Yusuf paşa sebilinden sonra dolmabahçede valide camisinin karşısında mehmet emin ağa sebili yer alır"
" Fotoğraflara bakarken çok sabahlar...............hüzünle hatırlarım"
Burada gözlemlerni aktarmış,gözlemler yazılı ve sözlü anlatımlarda yazıya canlılık inandırıcılık katar.
5-Bu metnin amacı su kültürü hakkında bir tablo ortaya koymaktır. Konuya ilgi tutan özel bir kesime seslenmektedir. Mmetinde tarih ve yer kavramlarının belirtilmesi metnin hedef kitleye uygun düzenlediğinin göstergesidir.
6-Özelden genele bir sıralama mevcuttur. Çünkü yazar kaynalardan yerlerden örnekler verip sonra sonuva varmıştır.

SAYFA 46 DAKİ ETKİNLİKLERİ CEVAPLIYORUM.
7-Duygusal bir yaklaşım içinde deneme havası hissedilir 1.metinde. 2.metinde ise belgesel bir metin havası var
8-Bu iki metinde parantez içi,dolaylı gönderme yöntemleri kullanımış
9-........

SAYFA 49 DAKİ ETKİNLİKLERİ CEVAPLIYORUM
10- boş boş otururken bir gazetede gördürğü kendisi ile ilgisi olmayan iş ilanına başvurması ve sonuçta bu işin kendisine verilmeri ile başlayan bir macera sırasında Kızılay ay ının hikayenin khramanının haline dönüşmesi anlatılmıştır. öZETTE hikaye kahramanın haytını birinci dereceden etkilemeyen unsurla çıkarıldı. Yardımcı öğeler olduğu için özette yer almadı.
11-metnin ana düşüncesi insanların bilmedikleri bir işe girişmelerinin başlarına nerler getirebileceğidir. Ana düşünce okuyucuya anlatılmış duurmda.
12-Farklı türlere uygulanabilir. örnek: roman,fabl,mesnevi

13-okuyucunun okurken zevk almasını sağlamak için
14-Anlatılan olaylar bir oouş sırasına uygun anlatılmış böylece anlam bütünlüğü bozulmamıştır. Olayların oluş sırasına uygun anlatılması metni daha anlaşılır kılar.
15-şiir yazabilmek için bol şiir okuma,ounanların ayrıntılı irdelenmesine bağlı. usta ve çırak ilişkisi önemlidir. Bu yetenekler usta çırak ilişkisi ile geliştirilebilir.
16-Kültür ve denyim insanın düşüncelerini daha net ifade etmesini sağlayan etmenlerdir. Dolayısı ile bu etmenlere sahip olanlar anlatıklarında daha inandırıcı,tutarlı olurlar.

İmage

C BÖLÜMÜ:
1- *asılm metnin düzenine bağlılık,*metnin düşüncesine bağlılık,metinden cümlelere yer vermez,kişisel kelimeler kullanılmalı
2-dili,söylem,art gönderim,tutarlılık

3-Konu ile ilgili araştırma yapılmalı,kaybaklar araştırlmalı,bilgi toplanmalı

SAYFA 51 E KADAR TÜM ETKİNLİKLER CEVAPLANDIRILDI.SONRAKİ ETKİNLİKLER 52 İLE 60 ARASINDAKİ ETKİNLİKLER OLACAK.

Ekli dosyalar Önizleme(ler)

Alıntı
10.sınıf dil ve anlatım kitabı sayfa 44-60 arası cevaplara nerden bakabilirm??

52-60 arası yarına lazıma ama bugün yapamazmısınz acilll....lütfnn

52-60 arası dil anltım 10.sınıf aclll

Alıntı
10. sınıf panel konusu lütfen acil Undecided

Alıntı
(11.10.2012, 18:29)07 ayşe Yazdı:  10. sınıf panel konusu lütfen acil Undecided

Sayfa kaç?

Alıntı
BU GÜN 53 İLE 60 ARASINDAKİ ETKNLİKLERİ CEVAPLAYACAĞIZ.
1-İşlenen soyut düşünce insan sevgisidir. Düşünce yazarın kendi mekanında ve çevresinde gözlemlediklerini aktarması ile sınırlandılrımış ve somutlaştırılmış
2-Konu ela alınan durum duygu ve düşünce olayıdır. tema ise bir sanat eserinin merkezinde yer alan temel duygu ve düşünce demektir. Metindeki tema "insan sevgisi" konu ise köpeği ile başbaşa kalan bir kişinin çevresinde gözlemlediği olayları aktarmak

56 SAYFADAKİ ETKİNLİK
3-sevgi düzeni metinin teması sevgi,konusu kültür yansımalarında sevginin önemi
sevda üstüne metnin teması sevgidir. konu ise sevginin insanı yüceltmesi
bu temalarla farkıl metinler yazılabilir.
4-kendi kendime,sevgi düzeni metinde gerçeklerle bağlantılıdır. sevgi üstüne metni ise daha çok düş unsurları var. farklı metin türleri ile ele alınmaya uygundurlar.

İmage

6-bu metinler yazılış amaçları,gerçekçilik ilişkileri,dil işlevleri,anlatım biçimleri ile birbirinden ayrılırlar
7-siz cevaplarsınız artık

sayfa 57 ANLAMA VE YORUMLAMA
1-kendi kendime metni-insan sevgisi
sevgi düzei metni-sevgi
sevda üstüne metni-sevgi

2-Başlıklar metnin içeriği ile ilgili çağrışımlar yapar.
3-durum hikayesidir. çünkü o an içinde bulunan mekan ve zaman aktarılmıştır
4-bu temalar edebi metinlere göre daha süslü ve şiirsel olarak anlatılırken öğretici metinlerde daha sade bir anlatım vardır

5-tema geçmişe özlemdir,bir balıkçının yaşadıklarını somut hale getirilerek konu haline getirilmiştir.
6-metin mesajı: insanların denizleri tahrip etmeleri
7-
a ve v-İSTEK ÜZERİNE YAZILIR Smile

SAYFA 59 DAKİ ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
İmage

umarım yardımcı olmuşumdur. SAYFA 60 SONRASINI SIRASI GELDİĞİNDE CEVAPLAYACAĞIM

Ekli dosyalar Önizleme(ler)

Alıntı
açılmıyorr

Alıntı
(11.10.2012, 20:51)keji66 Yazdı:  açılmıyorr

hangisi?

Alıntı
lan bişey yok burada!!

Alıntı
2. ünite 42den 51 e kadar verirmisiniz lütfen acill Smile

Alıntı

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Anlamlarına Göre Cümleler-8.Sınıf ÇokBilmiş 0 89 18.11.2014, 21:59
Son Mesaj: ÇokBilmiş
  Yapısına Göre Cümleler-8.Sınıf ÇokBilmiş 0 131 18.11.2014, 21:57
Lightbulb 11.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Yıldırım Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 1 15,161 16.11.2014, 01:40
Lightbulb 12.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Paşa Yayıncılık) 2014-2015 SorubakCom 0 5,051 28.08.2014, 01:28
Son Mesaj: SorubakCom
Lightbulb 10.sınıf Dil ve Anlatım kitabı etkinlik cevapları (Öğün Yayınları) 2014-2015 SorubakCom 0 9,216 28.08.2014, 01:09
Son Mesaj: SorubakCom

Foruma atla:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Misafir