2013 SBS’de yedek yerleştim ne yapmalıyım?

Pazartesi, 5 Ağustos 2013, 22:23 | SBS | 46 Yorum |

2013 SBS’de yedek yerleştim ne yapmalıyım?

Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi çerçevesinde yerleştirme işlemleri, öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklanan Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre gerçekleştirilmiştir. Birinci yerleştirme sonuçları 06 Ağustos 2013 saat 00:00 itibariyle www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmaya başlayacaktır.

2013 SBS YEDEK SIRA TAKİP SAYFASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

2013 SBS Yerleştirme Sonuçları  açıklandığında sorubak blog bölümümüzde duyuracağız. SBS sonuçları açıklandıktan sonra 2013 SBS lise kayıt heyecanı başlamış olacak.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan bir öğrenci, 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00 ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırmalıdır.

Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00 ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

Peki Yedek yerleştirme ve kayıt işlemleri nasıl olacak?

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2013 saat 19:00dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecektir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecektir.

2013 SBS yedek kayıt sıra takip sayfasında yedeklik durumunuzu kontrol etme şansınız olacak.

Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17:00ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedeceklerdir.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00 ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos 2013 saat 17:00ye kadar devam edecektir.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği hâlde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabileceklerdir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların açık kalan kontenjanlarına Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile 9-16 Eylül 2013 tarihleri arasında “2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”nun 2.9. maddesinde yapılan açıklamalar ve uygulama takvimi çerçevesinde öğrenci alınacaktır.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer.

sorubak-hangi liseye yerleştim-meb hangi liseye yerleştim-sbsde yedek listedesiniz ne demek-sbs 2013 yedek yerleştirme sıra takibi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Etiket ,

"2013 SBS’de yedek yerleştim ne yapmalıyım?" içeriği hakkında 46 Yorum yapıldı.
Bir Soru Sorabilir veya Düşünceni Bizimle Paylaşabilirsin.
(Yorumunuz Ana Sayfada Yayımlanır)

 1. beyza diyor ki:

  yedeğe kaldığım liseleri nerden öğrenebilirim

 2. furkan diyor ki:

  yedeklerde 40. sıradayım eğer yedeklerden yerleşemesem ne yapmam lazım ????

  • admin diyor ki:

   Furkan asıl kazandığın okul yoksa yedek sıra takibini yap. 40 sira cok değil yerleşme durumun yüksek. Yedekten bir yere yerlesemezsen sınavsız öğrenci alsn okullara kayıt yaparsın

 3. sema diyor ki:

  asil olarak kazandığımız yere kayıt yapıtıktan sonra yedeklerden bir tanesi gelirse kaydımızı değiştirebiliyormuyuz?

  • admin diyor ki:

   Evt değiştirebilirsiniz. Yedek olarak yerleştiğiniz yere kayıt yaptığınız anda asıl olarak kayıt yaptığınız okuldaki kaydınız otomotik olarak silinir.

 4. OKUL diyor ki:

  80. yedeğim turhan tayanı isttiyorum acaba olurmu acilllll???

  • admin diyor ki:

   16 Ağustos 2013 tarihinden sonra boş kontejanlar 19 ağustostan sonra ise yedek yerleştirme kayıt hakkı belli olacak. Yedek durumunuzu online kontrol edebileceksiniz.

 5. hüseyin baytar diyor ki:

  ben izmir anadolu öğretmen lisesinde yedekte 24. sıradayım.girme şansım varmı acaba?

  • admin diyor ki:

   24.sıra çok uzak bir sıra değil. Ancak izmir gibi bir ilde olması nedeniyle kayıtta tercih edilecek bir okul. Kayıt hakkı kazanma şansınız elbette yüksek bir ihtimal. Çünkü önünüzde yedek olan 23 öğrecinin başka okulları da kazandığı veya özel okullara kayıt yaptırabileceklerini unutmamak gerekir.

 6. tuğçe diyor ki:

  ben biokulu 9. yedekten kazandım ama sağlıkmeslek olduğuiçin şüpheliyim hatay iskendeun sağlıksizce gelir mi

  • admin diyor ki:

   9. yedekten kazanmanız sizin bu okula yedek kayıt hakkı kazanmanızda çok önemli. büyük bir ihtimalle yerleşirsiniz.

 7. tuğçe diyor ki:

  ama 9. yedek bidesağlıkherkez istio

  • admin diyor ki:

   Tuğçe: 9. yedek kazanan öğrrencisin. Senden önce 8 öğrenci var. Bu sekiz öğrenciniz bazıları veya tamamı başka okulları asil kazanmış olabilir. Yani bir öğrenci fen lisesini kazanmış bu okuluda yedek kazanmış olabilir. Sizin bu okula yerleşme şansınızı yükek görüyorm.

 8. tuğçe diyor ki:

  inşlah teşekürler

 9. tuğçe diyor ki:

  rehber hocasısınız demi

 10. mine diyor ki:

  yedekleri takip etmeye hangi gün başlayacağız,16 ağustostan itibarenmi acaba yada 19 ağustos pazartesi akşamımı takip edeceğiz.sonuçta yedekten kazanırsak 3 gün kayıt yaptırablme süremiz var ve hangi adresten takip edebiliriz,yardımcı olursanız sevinirim

  • admin diyor ki:

   Boş kontejanlar 16 ağustos 2013 tarihinde saat19.00 da yayımlanacak. Aynı zamanda kayıt hakkı kazanan öğrencilerde yayımlanacak.19-26 ağustos tarihlerinde 3 günde bir liste yenilenecek.

 11. aysun diyor ki:

  yedeklerden girdiğimiz liseleri hergün 19.00 da nereye bakıp görebiliriz?

 12. emir diyor ki:

  ben istanbulda bir meslek lisesinin 2 yedeğiyim 57 kişilik kapasitesi var 48 kişisi kayıt yaptırmış kalan 9 kişi sizce girebilirmiyim ?

 13. emir diyor ki:

  teşekkürler

 14. emir diyor ki:

  hocam bir soru daha sorucam anadolu teknikle adadolu mesleğin farklarını söylermisiniz?

 15. mine diyor ki:

  izmir anadolu öğretmen lisesi 24.yedekteydim,okul kontenjanı 170.162 öğrenci kayıt yaptırmış.yani 8 öğrenci kayıt yaptırmamış bu durmumda benim orada yedekten girebilme şansım nedir acaba?teşekkürler

 16. fatime diyor ki:

  ben tercih yapmadığım bi okula boş kontejanından girebilirmiyim ama o okulu tercih olarak yazmadım

 17. irem diyor ki:

  Admin ben asıl kaznadığım yere kaydldum fakat e okulun sitesinden giremyorum yedek liseteni bende tp etmk istyorum na yapabilriim

 18. Abdullah diyor ki:

  yaa ben dediğiniz siteye giriş yaptım T.c ve Okulnumaramı girdim ama Okul numaranız eşleşmiyor diyo ne yapabilirim

 19. Efe diyor ki:

  Asil kayit yaptirdim,3 okulda da yedek listesindeyim.kiminde 140 ,kiminde 340 . sirada. Hergun kontrol edin diyorlar , sadece bos kontenjan rakamlari artarak degisiyor. benim sirami belirtmiyorlar. Simdi bu yedekde oldugum okullara gidip mi kayit olucam yoksa sitede neyi bekleyicem.

  • admin diyor ki:

   Afe: yedek kazandığın okulun karşısında “Kayıt hakkı kazandı” yazısı çıktığında veliniz yedek kayıt hakkı kazandığı okula kayıt işlemini yapar. Yani siz sitede “KAYIT HAKKI KAZANDI” yazısını bekliyorsunuz.

 20. Özlem diyor ki:

  Merhabalar hocam ben 217 puan aldım.Sınavsız öğrenci alan liselerin tercihini de yaptım.Anadolu lisesinde 150. yedeğim okul kontejyanı 238 şuan 20. yedeğini aldı.Meslek liseisnde de 2 yedeğim var 1. sinde 42. yedekteyim kontejyanı 34 şuan 2 öğrenci kayıt hakkı kazanmış.2. meslek lisesinde ise 72. yedekteyim okul kontejyanı 68 şuan 11 kişi kayıt hakkı kazandı.Sizce ne yapmalıyım?Detaylarıyla anlatırsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler 🙂

  • admin diyor ki:

   Özlem: Zaten yapman gerekeni de yapmışsın sınavsız öğrenci alan okullara başvurunu da yapmışsın. Sınavsız okullara başvuru sonuçları 2 eylülde sonuçlanacak. Puanla öğrenci alan okulların yedek belirleme işlemleri ayın 26 sına kadar devam edecek. Takip etmeye devam et.

 21. muhammed diyor ki:

  Ben hergun yedek sirami takip etmedim ama yedekte kayit haki kazandigimda 2 3 gun sonra baktigimda yedek kayit hakim dusermi

  • admin diyor ki:

   Muhammed: Bu gün 3. gün zaten. Yedek kayıt kzandığınız okulun karşısında “kayıt hakkı kazandı” yazısı yoksa siz kazanmamışsınız demektir.

 22. nevin diyor ki:

  merhaba benim sorum asıl kazanamadınız yani yedek listesindeyiz.yedek listesinde 4 okul var birinci yedeğe hak kazanıldı ama biz ikinci yedeği istiyoruz..yedek okullardada ikinci oukl seçme şasnsımız varmı..cevap yazarsanız sevinirim..

 23. sema diyor ki:

  tercih listemize yazmadığımız liselerin boş kontenjanlarını nasıl öğrenebilirim?

 24. sevda diyor ki:

  meraba ben anadolu imam hatipte 36.sıradayım boş kalan kontanjan sayısı 10 yedek hakkı kazanan toplam öğrenci sayısı 33 benide yedeklerden seçerler mi? anadolu imam hatipe gidebilir miyim? ne olur cevaplayınnn lütfennnn

 25. mine diyor ki:

  e okul yedek yerleştirme sisteminde 26 ağustos pazartesi gününden sonra internet sitesinde bir daha yedek takibi olmayacakmı.mesela perşembe günü saat 19.00 da yedek hakkı kazanan kişiler cuma-pazartesi-salı günü kayıt yaptırabilecekler.yani okulda boş kontenjan kalacak.sistemde bi arıza yokmu,aydınlatabilirmisiniz.yani 26 ağustostan sonra kimse yedek hakkı kazanamayacakmı?teşekkürler.

 26. Özgür diyor ki:

  Hocam Okul Kontenjanı 136 Şu An Okula Kayıt Yapan Öğrenci Sayısı 119 Okul Boş Kontenjanı 17 Ve Yedekten Yedekten Yerleşmiş Sayısı 33.Bende 51.yedeğim
  Hocam 1 Kişi İle Kaçırırsam Çok Üzülürüm…

 27. buse diyor ki:

  Ben birsey sormak istiyorum 🙂 sınavsız alan okullar nereden takip edilebilir hangi siteden yane ?

 28. nuray diyor ki:

  Kız Teknik ve Meslek Lisesi-Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında 31. yedekteyim konteyjanını öğrenemiyorumacaba gire bilir miyim?

YAZ ANA SAYFADA YAYIMLAYALIM

Serbest Kürsü

 • Yagmur: Benim 1 tane zorunlu dersim kaldı ondan 2kez sınava gidim şimdi bu ek sınava girdiğimde gecsemde gecmesemde muaf olup mezun olacağım ygs lys de girdim 289 aldim fakat...
 • Yagmur: Benim 1 tane zorunlu dersim kaldı ondan 2kez sınava gidim şimdi bu ek sınava girdiğimde gecede gecmesemde mezun olacağım ygs lys de girdim 289 aldim üniversite...
 • Raven: ben bu sene girdim ve kazandım fakat hangi bankaya ve kimin adına yattığını bilmiyorum .Lütfen bana yardımcı olabilir misin ? Şimdiden teşekürler 🙂
 • MUAMMER: TEOG ÜZERİNDEN BURSLUK KAÇ PARA
 • nurdan erdem: Benim yuzdelik dilimiz 43 anadolu liseli yuzde ligi ise 30 bu liseyi tuttura bilirmiyim
 • buket: ama sen 1defa aldın ama ne kadra para çektin senini paran içerde yatıyo şu an
 • seda melda: Ben 13 yaşında bir kız çocoğuyum. Amansız bir hastalığa yakalandım. Doktorlar bira çare bulamadılar. Göz Yaşlarımla şehirler şeyhi Hz. Hüseyinin kız kardeşi olan Hz....
 • mahmut: bune ya okadar eşyayı nasıl alıcam 100 tl den fazla eder
 • TURKEY: italyano mukembelo turkeyeo muhteşemooooo
 • melisa: Kazandım hesaplamalarima göre 2017 bursu 587 TL olacak hadi inşallah